0
آیتم : 0
قیمت کل‪:‬ £0.00
مشاهده سبدتسویه حساب
0
آیتم : 0
قیمت کل‪:‬ £0.00
مشاهده سبدتسویه حساب

توروان

اگر قصد سفر به نزدیک ترین شهر مرزی ترکیه با ایران را دارید بیتا بال سیر به شما شهر کوچک و تاریخی که در حاشیه بزرگترین دریاچه ترکیه واقع شده است را معرفی میکند . شهر وان با شهرت گربه های سفید با رنگ چشمان متفاوت نام خود را در ذهن ها ثبت کرده است برای سفر به وان بیتا بال سیر به شما از خرداد تا آبان ماه را پیشنهاد میکند. زیرا در این ماه ها آب و هوای این شهر کوچک بسیار دلپذیرتر است . برای آشنایی بیشتر با این شهر و خرید تورهای فصل تابستان وان با بیتا بال سیر همراه شوید
آشنایی با وان

وان شهر کوچکی در شرق کشور پهناور ترکیه و مرکز استانی به همین نام است. این شهر که از مرز مشترک ایران و ترکیه فاصله چندانی ندارد، در حاشیه بزرگترین دریاچه ترکیه واقع شده و قدمتش به 3400 سال پیش بر می گردد. یعنی زمانی که پادشاهی کهن اورارتو در اطراف دریاچه وان پا گرفت، منطقه وان به شهری برای سکونت بدل شد. البته که این سال ها وان از شکوه آن دوران بسیار فاصله گرفته و اگر امروزه به وان بروید، با شهری ساده و کوچک مواجه خواهید شد. 

شهر وان امروزه جمعیتی در حدود 370,190 نفر را در خودش جای داده و وسعتی برابر با 1,938 کیلومتر مربع دارد. از نکات جالب توجه شهر وان می توان به جمعیت بالای کُردهای این شهر اشاره کرد. در واقع جمعیت اغلب این شهر را کردها تشکیل می دهند و نه تُرک ها. همچنین بسیاری وان را با گربه هایش می شناسند و این موجودات بانمک از نمادهای به خصوص شهر وان هستند؛ گربه هایی سفید با رنگ چشمان متفاوت از جمله چیزهایی است که بلااستثنا نظرتان را در طی سفر به وان جلب خواهد کرد، به گونه ای که در یکی از میدان های این شهر، تندیسی از گربه نیز می بینید.

آب و هوای وان

آب و هوای شهر وان برای ما ایرانی ها دور از انتظار نیست و مشابهش را بسیار تجربه کرده ایم. این شهر که در اقلیمی قاره ای و مرطوب قرار گرفته، تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد دارد. گرم ترین ماه های وان را در خرداد، تیر و مرداد و سردترین زمان سال را هم در ماه بهمن می بینید. بارانی ترین اوقات وان نیز مربوط بهار و پاییز است که در بهار در طی فروردین و اردیبهشت رخ می دهد.

در نهایت اگر به دنبال آب و هوایی دلپذیر می گردید، بهترین زمان سفر به وان را می توان میان ماه های خرداد تا آبان دانست. 

تاریخچه وان

گرچه امروزه شهر وان چندان مورد توجه نیست؛ اما باید بدانید تاریخچه بسیار پرباری دارد و از گذشته تا کنون، فراز و نشیب بسیاری را پشت سر گذاشته است. از آن جا که اشاره به تمام بخش های تاریخچه این شهر ممکن نیست، تنها به بخش های مهم تر نگاهی گذرا داشتیم.

همان طور که از اول اشاره کردیم تاریخچه شهر وان به 3400 سال پیش بر می گردد. در آن زمان شهر وان را با نام توشپا می شناختند و در واقع این شهر، پایتخت پادشاهی باستانی اورارتو محسوب می شد. نخستین استحکامات شهر را بر روی تپه ای شیب دار و در نزدیکی دریاچه ساختند که اکنون آن را با نام قلعه وان می شناسند. توشپا نزدیک دویست سال در دست پادشاهی اورارتو بود تا آن که حکومت دیگری به نام پادشاهی ارمنستان بر منطقه حاکم شد و شهر وان نیز تحت تملک این قدرت درآمد؛ اما این روال دیری نپایید و به زودی امپراتوری قدرتمند هخامنشی توانست شهر وان و دیگر سرزمین های اطرافش را از آن خود کند. در همین دوران بود که کتیبه سه زبانه خشایارشا در صخره ای در نزدیکی قلعه وان افزوده شد. فرمانروایی هخامنشیان بر شهر وان تا دوره سقوط این امپراتوری و حمله معروف اسکندر در سال 331 پیش از میلاد ادامه داشت. پس از آن بود که ابتدا اسکندر و سپس سلوکیان بر منطقه حاکم شدند. داستان دست به دست شدن وان اما در همین جا خلاصه نشد و پس از چندی، باری دیگر به دست پادشاهی ارمنستان افتاد و سپس این اشکانیان بودند که وان را در قلمروی خود جای دادند. 

سال های پس از این وان نیز پر حادثه گذشت و این شهر تاریخی دایم از مالکیت پادشاهی به مالکیت دیگری درمی آمد. به طور مثال پس از اشکانیان، ساسانیان و پس از آن نیز امپراتوری بیزانسی این شهر را از آن خود کردند. در این دوره وان به محل منازعه ای میان قدرت های ایرانی و امپراتوری بیزانسی بود و سران حکومت سلجوقی توانستند در طی یکی از جنگ های خود، شهر وان را از آن خود کنند؛ اما این انتهای ماجرای شهر وان نبود و در سال های بعد قدرت های دیگری چون مغول ها، تیموریان و حکومت های محلی آق قویونلو و قراقویونلو حکومت وان را در دست گرفتند. 

درگیری ها بر سر مالکیت شهر وان همچنان ادامه پیدا کرد به طوری که در نیمه اول قرن پانزدهم میلادی، این شهر به محل جنگ و جدالی میان امپراتوری قدرتمند صفوی و عثمانی تبدیل و بارها میان این دو قدرت همسایه جا به جا شد. این پیکارها تا سال 1639 ادامه پیدا کرد تا آن که در نهایت در این سال پیمانی به نام عهدنامه زُهاب یا قصر شیرین میان صفویان و عثمانی ها بسته شد و این قرارداد، دعوای 150 ساله دو کشور را پایان بخشید و شهر وان برای همیشه بخشی از خاک ترکیه باقی ماند. از آن پس تاکنون شهر وان در دوره های مختلف بسیار مورد توجه بود، چرا که در نزدیکی مرز کشورهایی چون ایران، ارمنستان، روسیه و عراق قرار داشت. البته خوب است بدانید در طی جنگ جهانی اول منازعاتی میان روسیه و ارمنستان و ترکیه بر سر این شهر وجود داشت اما در نهایت وان به خاک ترکیه بازگشت. 

جاذبه های گردشگری وان

در وان چیزهای منحصر بفردی از جمله گونه نادری از گربه سان ها در آن پیدا می شوند که به شکل شکفت انگیزی در اطراف دریاچه وان ساکن اند. گربه سانان وان رنگ چشم های متفاوتی دارند، یکی از آنها کهربایی و دیگری آبی است و جالب تر اینکه گربه سانان وان، عاشق شنا کردن در دریاچه وان هستند. علاوه بر گربه سانان عجیب و غریب اش، وان به تاریخ ریشه دارش هم افتخار می کند که به 500 هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. تمدن ها و پادشاهی های مختلف همچون اوراتیان، ارمنیان، بیزانس، سلجوقی و عثمانی، تاریخ وان را تشکیل داده اند. از هر کدام از این دوره ها بناهای برجسته ای مثل قلعه وان(اوراتیان) و کلیسای صلیب مقدس(ارمنیان) باقی مانده است. طبیعت هم با دریاچه آب شیرینی که بیشترین آب ترکیه را فراهم می کند، لطف خود را نثار وان کرده است.

  • موزه وان
  • دژ وان
  • جزیره آختامار
  • کلیسای صلیب مقدس
  • قلعه هوساپ
  • قلعه کاووستپه
  • آبشار مرادیه
  • کتیبه خشایارشا
  • مرکز خرید وان ای وی ام
موزه وان
دژ وان
جزیره آختامار
کلیسای صلیب مقدس
قلعه هوساپ
قلعه کاووستپه

در موزه وان، آثار هنری دوره های مهمی از تاریخ ترکیه در دوره های ماقبل تاریخ، اوراتیان و عثمانی به نمایش درآمده است. یکی از قسمت های جالب موزه وان، قسمت کشتار جمعی است که از آن می توانید چیزهایی درباره قتل عام های خونینی که در منطقه رخ داده یاد بگیرید. موزه وان به بخش های مختلفی تقسیم می شود، در صحن داخلی موزه، لوحه هایی با خط میخی و Hakkari  Stelae، به نمایش در آمده اند. در حیاط موزه، سنگ قبرهای از دوره اوراتیان با کتیبه های مربوطه  به نمایش در آمده اند. در طبقه پایین تر سفالینه ها، جواهرات طلایی و برنز دوره  اوراتیان و آثار هنری و در طبقه های بالاتر سفالینه های بیشتر، سکه های قدیمی و نسخه های خطی به نمایش درآمده اند.

دژ وان مشرف به ویرانه های شهر قدیمی 3 هزار ساله Urartu  یک قلعه سنگی بسیار بزرگ است. قلعه وان بین قرن های نهم و هفتم قبل از میلاد ساخته شده است و بزرگترین قلعه سنگی موجود است. فونداسیون قلعه از بازالت و آجر ساخته شده است. در جوار قلعه وان، برجی به نام برج سردار Sardur Tower وجود دارد که در زمان حکومت Urartu ساخته شده است و در آن کتیبه ای درباره حکومت Urartu  به سه زبان نوشته شده است. این کتیبه در سرتاسر قرون وسطی از حوادث در امان ماند و در حال حاضر در شرایط خوبی می باشد.

نام جزیره آختامار برگرفته از عشق می باشد و روایت شده است که در زمان قدیم مردی بود که عاشق دختری از اهالی این جزیره شده بود، او هر شب از دریاچه وان عبور می کرد تا عشق خود را ببیند که قایق او دچار طوفان  می شود و غرق شد. مرد در حالی که روی امواج  بی امان شناور بود، عشق خود را صدا می زد Oh Tamar Tamar. جاذبه اصلی جزیره آخنامار،کلیسای جامع ارمنی صلیب مقدس است که تاریخ ساخت آن به سال 915 برمی گردد. کلیسا از معماری قابل توجهی برخوردار است. اما آنچه چشمگیر است کارهای هنری انجام شده روی دیوارهای بیرونی کلیساست که صحنه هایی از کتاب مقدس را به تصویر کشیده اند.

کلیسای صلیب مقدس  به شکل زیبایی روی کوهی در جزیره اوهتامار ساخته شده و دور تا دور آن را دریاچه وان فرا گرفته است. کلیسای صلیب مقدس بین سالهای 915 و 921 توسط معمار آمریکایی ” ترادات مندت ساخته شده است. کلیسای صلیب مقدس بزرگترین جاذبه جزیره است. کلیسای صلیب مقدس نه تنها اهمیت مذهب و دین را در جزیره منعکس می کند بلکه امیت فرهنگ و هنر را نیز خاطر نشان می کند. کلیسا در سال 2005 تحت یک مجموعه بازسازی قرار گرفت. اما هنوز هم می توانید سنگ های قرمز tufa را در بنا مشاهده کنید. این سنگ ها از جزیره همسایه به اینجا آورده شده اند. داخل کلیسا حتی از بیرون آن زیباتر و تحسین برانگیز تر است.  در طراحی بیرونی آن از کنده کاری هایی استفاده شده که صحنه هایی از کتاب مقدس را به تصویر کشیده اند.

قلعه هوساپ که بر روی برون زدگی سنگی ساحل رود هوساپ ساخته شده یک قلعه قرون وسطی یست. محلی ها افسانه ای دارند که روایت می کند معمار قلعه هوساپ کردی به نام محمودی سلیمان بوده است که برای رهایی از ظلم حاکمان وقت این قلعه را بنا نهاد. قلعه هوساپ یا هوزاپ در سال 1643 به دو قسمت قلعه بیرونی و داخلی تقسیم شد. چهل نگهبان از برج های بیرونی محافظت می کردند که این برج ها شامل یک مسجد و جند بنای دیگر می شد. از طرف دیگر قلعه داخلی به لحاظ استراتژیک نقطه اوج عظمت قلعه محسوب می شد. قلعه هوساپ دارای محوطه های سه دیواری ست که به دو سطح یا طبقه تقسیم می شوند. طبقه پایین تر پاسدار خانه ، برج و باروها و ورودی ست. در حالیکه طبقه بالاتر دارای اتاقک پاسبانی می باشد.

پادشاهی باستانی اوراتو به خاطر داشتن دژها و قلعه های نیرومند معروف بوده که یکی از آنها کاووستپه است. کاووستپه در زمان سرودوری دوم (Sarduri) ساخته شد. کاووستپه علاوه بر استحکام خود قلعه به خاطر اینکه یک قلعه ساردورینی (یعنی شهر ساخته شده توسط سرودوری) بود، معروف شده است. قلعه کاووستپه از سنگ های برش خورده، ساخته شده است و به دو قسمت قلعه پایینی و بالایی با چندین ساختمان تقسیم می شود. قلعه بالایی (فوقانی) دارای معبدی ست که به افتخار خدای هالدی ساخته شد. از سوی دیگر، قلعه پایینی دارای کارگاه و انبارهایی برای نگهداری غلات و شراب در سال های دور بود. در مجموعه کاووستپه معبد دیگری وجود دارد که برای خدای ایرماشی ساخته شد.

توروان ترکیه
قبل از رزرو تور با کانتر مربوطه تماس بگیرید

تور زمینی گروهی ۴ روزه وان ترکیه

3 شب و 4 روز
تهران ایران
وان ترکیه
از1,510,000 تومان
0
مشاهده جزییات
وان ترکیه
قبل از رزرو با کانتر مربوطه تماس بگیرید

تور زمینی ۵ روزه وان

4 شب و 5 روز
تهران
وان
از1,850,000 تومان
(1 بررسی)
مشاهده جزییات
Don`t copy text!
WhatsApp chat