0
آیتم : 0
قیمت کل‪:‬ £0.00
مشاهده سبدتسویه حساب
0
آیتم : 0
قیمت کل‪:‬ £0.00
مشاهده سبدتسویه حساب

تورآنکارا

اگر قصد سفر به پایتخت تلفیق شده از معماری سنتی و مدرن ترکیه را دارید که شامل بناهای تاریخی متعددی از دوران امپراطوری هیتی، فریگاری، هلنیستی، رومی، بیزانس و عثمانی است که در این شهر به یادگار مانده باید به شهر کهن آنکارا که از لحاظ تاریخی برای ترک ها حائز اهمیت و مساحت آن تقریبا 4 برابر منجستر است باید سفر کنید ؛ البته پیشنهاد ما به شما برای سفر به این شهر که یکی از امن ترین شهرهای ترکیه است فصل بهار است چرا که در این زمان باران های بهاری سفری خاطره انگیز را برای شما رقم میزند . برای آشنایی بیشتر با این شهر و خرید تورهای فصل تابستان آنکارا با بیتا بال سیر همراه شوید …
آشنایی با آنکارا

آنکارا در قدیم با نام های آنگورا و آنقره شناخته می شد و امروزه یکی از مهم ترین شهرهای اوراسیاست. این دیار از سال 1923 میلادی به عنوان پایتخت ترکیه انتخاب شده و پیش از آن استانبول پایتخت بود که با سقوط عثمانی این عنوان را از دست داد.

آنکارا از لحاظ صنعتی و تجاری نیز نقش مهمی در ترکیه ایفا می کند؛ به همین دلیل روزانه افراد زیادی به آن رفت و آمد دارند. در قدیم این شهر را با داشتن محصولاتی چون انگور، عسل، گلابی و… می شناختند؛ اما امروزه آنتالیا به پایگاه کشاورزی ترکیه تبدیل شده و تمرکز کاشت و برداشت این محصولات دیگر در آنکارا نیست. علاوه بر این آنکارا یکی از خشک ترین مناطق ترکیه است و حالا به دلیل ساخت و سازهای زیاد، زمین های آن اغلب به مجتمع های تجاری و مسکونی تبدیل شده اند.

شهر شلوغ و پر سر و صدای آنکارا یکی از قدیمی ترین مناطق ترکیه است و متاسفانه افراد زیادی به این نکته واقف نیستند. بناهای تاریخی متعددی از دوران امپراتوری هیتی، فریگاری، هلنیستی، رومی، بیزانس و عثمانی در این شهر به یادگار مانده که البته بسیاری از آن ها در طی جنگ های گوناگون از بین رفته و یا آسیب دیده اند اما با این حال باز هم آنکارا اهمیت تاریخی زیادی برای ترک ها دارد.

در میان مسافران آنکارا، کمتر فردی را می بینید که به دنبال تفریح و خوشگذرانی باشد؛ بیشتر افراد با اهداف تجاری و کاری به این شهر سفر می کنند؛ چرا که وزارتخانه ها، شرکت های دفاعی و نظامی، سازمان هوافضا، کارخانه ها و ادارات دولتی و خصوصی همه در این شهر جمع شده اند و کارمندان و محصلانِ شهرهای دیگر هم برای انجام بعضی از کارهای اداری خود باید به آنکارا بروند.

علاوه بر همه ی نکاتی که ذکر کردیم باید بدانید که آنکارا از لحاظ سیاسی نیز بسیار مهم است و حالا هم، احزاب عدالت و توسعه محافظه کار، مردم سالارِ جمهوری خواه و جنبش ملی راست افراطی در آن به صورت همزمان فعال هستند. این شهر در سال های اخیر نیز مورد حمله ی گروه تروریستی داعش قرار گرفته است که همین نکته بر شهرتش افزود، اما شمار گردشگرانش را کاهش داد؛ البته در حال حاضر امنیت کامل در این شهر برقرار هست

آب و هوای آنکارا

بهار: یکی از بهترین زمان ها برای سفر به آنکارا فصل بهار است چرا که در این زمان گاها باران بهاری می بارد و چهره ی شهر را دلنشین تر می کند.

تابستان: تابستان در آنکارا شباهت زیادی به این فصل در تهران دارد با این تفاوت که آلودگی هوا در آن کمتر است. تابستان زمان اوج سفرها به این شهر محسوب می شود؛ بخصوص ماه های ابتدایی آن که آب و هوا برای سفر بسیار مناسب و خوب است.

پاییز: در این فصل دمای هوا کاهش می یابد و به طور میانگین به 17 الی 19 درجه ی سانتیگراد می رسد؛ البته این عدد در سال های گوناگون بنابر شرایط جوی تغییر خواهد کرد. هر چه به اوخر فصل پاییز می رسیم، آنکارا چهره ای زمستانی به خود گرفته و سردتر می شود.

زمستان: زمستان آنکارا همیشه با باران همراه است و حتی گاهی برف می بارد. کمتر کسی زمستان را برای سفر به آنکارا انتخاب می کند زیرا شهر کاملا زمستانی و سرد و همراه با یخبندان است. البته زمستان در این شهر، زیاد طولانی و آزاردهنده نمی شود.

بهترین فصل سفر به آنکارا: آمارها نشان می دهند که میزان حضور توریست ها در تابستان از دیگر زمان ها بیشتر است؛ اما بهار و تابستان هردو زمان خوبی برای سفر به آنکارا هستند و اگر نسیم خنک شما را اذیت نمی کند پیشنهاد می کنیم بهار را برای سفر به این شهر انتخاب کنید.

فرودگاه آنکارا

فرودگاه بین‌المللی اسن‌بوگا (یا بوغا) توسط یک شرکت خصوصی به نام تاو مدیریت می شود و در سال 1955 میلادی فعالیت خودش را آغاز کرده است. این فرودگاه تا شهر آنکارا 28 کیلومتر فاصله دارد و به عبارتی دیگر خارج از این شهر محسوب می شود.

این فرودگاه بسیار وسیع است و دو باند پروازِ ساخته شده از بتن کامپوزیت دارد و مساحت کلی آن به 7.5 میلیون متر مربع می رسد. به جرات می توان گفت که این فرودگاه یکی از بهترین فرودگاه های کشور ترکیه است؛ هم از نظر کیفیت و هم خدمات رسانی. اسن بوگا در سال 2009 میلادی عنوان بهترین فرودگاه ترکیه را از آن خود کرد و امروزه پس از فرودگاه آتاتورک و آنتالیا بهترین فرودگاه ترکیه به حساب می آید.

آدرس: ترکیه، آنکارا، بلوار اوزل، منطقه بلیکیزار، فرودگاه بین المللی اسن بوگا.

جاذبه های گردشگری آنکارا

شهر آنکارا سرنوشت پر فراز و نشیبی داشته و بارها و بارها توسط سلسله های گوناگون فتح شده است. از مهم ترین مردمان و سلسله هایی که نقش پر رنگی در تاریخ آنکارا داشته اند، می توان به ایرانیان، رومیان، سلجوقیان، عثمانیان و فریگیه ای ها اشاره نمود. با این که سال ها از حکومت این افراد بر آنکارا می گذرد؛ اما هنوز هم آثار زیادی از آن ها در موزه های این دیار و دیگر شهرهای ترکیه به چشم می خورد.

 آنکارا یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه است و به همین خاطر شرح تاریخ آن در مجالی به این کوتاهی نمی گنجد؛ اما تلاش می کنیم به صورت خلاصه نکات مهم تاریخی این شهر را بیان کنیم.

اهمیت شهر آنکارا به زمان هیتی ها بازمی گردد. آن ها سلسله ای بودند که در هزاره ی دوم پیش از میلاد در قسمت های آسیای میانه و صغیر و بخصوص سوریه حکمرانی می کردند. پس از آن ها به ترتیب فریگیه ای ها و بعد از آن لیدی ها، ایرانی ها، یونانی ها، گالات ها، رومی ها، بیزانس ها و ترک ها صاحب این شهر شدند. در ابتدا سلجوقیان و سپس عثمانیان صاحب آنکارا شدند تا نهایتا جمهوری ترکیه تشکیل و آنکارا به عنوان یکی از شهرهای بزرگ آن مشغول به فعالیت شد.

 • موزه‌ی فضای باز آلتینکوی
 • آکواریوم آکوا وگا
 • موزه‌ی اریمتان
 • قلعه‌ی نظامی حصار
 • موزه‌ی ایالتی هنر و مجسمه‌سازی
 • موزه‌ی تمدن‌های آناتولی
 • آرامگاه آتاتورک
 • مرکز فرهنگی ترکی استرگم
 • مسجد قوجاتپه
 • موزه‌ی زندان اولوجانلار
 • موزه‌ی نیروی هوایی آنکارا
 • موزه‌ی چنگلهان راحمی
 • موزه‌ی قوم‌نگاری آنکارا
 • موزه‌ی جمهوری
 • موزه‌ی جنگ استقلال
 • قلعه‌ی آنکارا
 • موزه‌ی هنرهای مدرن
 • پارک گنچلیک
 • خرابه‌های رومی
موزه‌ی فضای باز آلتینکوی
موزه‌ی تمدن‌های آناتولی
قلعه‌ی آنکارا
آکواریوم آکوا وگا
آرامگاه آتاتورک
موزه‌ی چنگلهان راحمی
موزه‌ی هنرهای مدرن
موزه‌ی اریمتان
مرکز فرهنگی ترکی استرگم
موزه‌ی قوم‌نگاری آنکارا
پارک گنچلیک
قلعه‌ی نظامی حصار
مسجد قوجاتپه
موزه‌ی جمهوری
خرابه‌های رومی
موزه‌ی ایالتی هنر و مجسمه‌سازی
موزه‌ی زندان اولوجانلار

موزه‌ی فضای باز آلتینکوی (Altinkoy Open Air Museum) یکی از بهترین جاهای دیدنی آنکارا برای گردشگرانی است که دوست دارند با نحوه‌ی زندگی مردم صد سال پیش در روستاهای ترکیه را از نزدیک آشنا شوند. تعامل با جاذبه‌های این شبْه‌جامعه‌، آن را برای بازدیدکنندگان در تمام سنین به‌یادماندنی می‌کند. مسجد، خانه‌ها، چشمه‌های قدیمی و هر چیز دیگری که دربرگیرنده‌ی زندگی روستایی گذشتگان باشد، در محوطه‌ی این روستا وجود دارد. گردشگران می‌توانند چیزهای جالبی از فروشگاه‌های روستا بخرند یا از خوردن غذاهای محلی سالم در فضای آزاد لذت ببرند. کارگاه‌های بسیاری هم وجود دارند که مهارت‌ها و رویدادهای مختلف خانوادگی و دوستانه‌ای را که در طول سال برگزار می‌شوند، برای بازدیدکنندگان به‌نمایش می‌گذارند.

موزه‌ی نیروی هوایی آنکارا (Ankara Air Force Museum) با هدف به‌اشتراک‌گذاریِ تاریخ پُرفرازونشیب هواپیمایی ترکیه برای بازدیدکنندگان و همچنین نسل‌های آینده افتتاح و امروزه به یکی از جاهای دیدنی آنکارا تبدیل شده است. بیش از ۷۰۰ اثر، سند و عکس در نمایشگاه مربوط به اداره‌ی هواپیمایی کشوری ترکیه و آژانس هوایی ترکیه در ساختمان موزه به‌نمایش گذاشته شده‌اند. برخی اقلامی که در سالن‌های این موزه درمعرض دید عموم قرار گرفته‌اند، عبارت‌اند از لباس‌های فرم، گواهی‌نامه‌ها و مدال‌ها.

بازدیدکنندگان می‌توانند از باغی که مدل‌ها و هواپیماهای اصلی در آن به‌نمایش گذاشته شده‌اند، و همچنین از برج تاریخیِ چتربازی (Parachute Tower) که مهندسان ترکی و روسی در سال ۱۹۳۷ ساخته‌اند، دیدن کنند. تجربه‌ی چتربازی برای افراد ۱۶ سال به بالا، یکی از مفرح‌ترین سرگرمی‌هایی است که در این موزه می‌توان تجربه کرد.

قلعه‌ی آنکارا (Ankara Castle) که در قرن هفتم پس از میلاد بنا شد، متعلق به امپراتوری روم و امپراتوری روم شرقی بوده و استفاده از آن همین‌طور تا دوره‌ی ترک‌های سلجوقی و امپراتوری عثمانی ادامه یافت. در‌حال‌حاضر، بازدیدکنندگان می‌توانند قلعه‌ی متعلق به اوایل قرون وسطی را مشاهده کنند که شامل یک ردیف دیوار داخلی و یک ردیف دیوار بیرونی به‌همراه برج‌های زیادی است که از سنگ تراشیده شده‌اند. این سبک معماری منحصربه‌فرد نمایانگر سنت و فرهنگِ معروف ترکیه است و بازدیدکنندگان می‌توانند اجرای موسیقی و آثار هنری بی‌نظیری را هم به تماشا بنشینند. در طول ماه تابستان کنسرت‌ها و جشنوار‌ه‌های بسیاری در این قلعه برگزار می‌شوند و بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب می‌کنند.

آکواریوم آکوا وگا (Aqua Vega Aquarium) که در یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید ترکیه قرار گرفته، از جاهای دیدنی آنکارا است و برای هر سنی جذابیت‌های خاص خودش را دارد. این آکواریوم دارای تونلی به‌طول حدود ۱۰۴ متر است و زیستگاه طبیعی و زندگی موجودات زیرِ آب را در مقابل چشمان بازدیدکنندگانش گسترده است.

مخازن این آکواریوم دیدنی‌های مختلفی را در خود جای داده‌اند که بازدیدکنندگان می‌توانند آنها را کاوش کرده و زندگی در آب شور و آب شیرین را از نزدیک تماشا کنند. دیدن موجودات عجیب‌و‌غریب که از رودخانه‌ها و اقیانوس‌های مختلفِ سرتاسر دنیا در این آکواریوم گرد آورده شده‌اند، چشم هر بازدیدکننده‌ای را مسحور خود می‌کنند. جاذبه‌های دیگر این آکواریوم شامل استخرهای تماسی، لانه‌ی خزندگان، مکان‌های اختصاصی برای عکاسی، فروشگاه سوغات و کافه‌تریا برای استراحت و خوردن غذا هستند.

آرامگاه آتاتورک (Ataturk’s Mausoleum) معروف به آنیت‌کابیر (Anitkabir)، محل دفن مصطفی کمال آتاتورک، اولین رئیس‌جمهورِ جمهوری ترکیه است که پیش از آن جنگ استقلال این کشور را هم رهبری می‌کرد. دولت ترکیه معماری آرامگاه یادبود را در قالب مسابقه‌ای برگزار کرد و در نهایت طرح معماران اِمین اُنات (Emin Onat) و احمت اُرهان آردا (Ahmet Orhan Arda) به‌عنوان اثر برگزیده پذیرفته شد.

بازدیدکنندگان می‌توانند جاذبه‌های بسیاری، ازجمله گذرگاه‌های طاق‌دار که حیاط تشریفات را احاطه کرده‌اند و همین‌طور جزئیات زیبای روی ساختمان‌های مزین به سنگ‌ را تماشا کنند. جاده‌ی شیرها (Road of Lions)، میدان تشریفات (Ceremonial Plaza)، تالار افتخار (Hall of Honor) و پارک صلح (Peace Park) هم از دیگر جاذبه‌های آرامگاه آتاتورک هستند. امروزه این مکان به یکی از جاهای دیدنی آنکارا برای گردشگران تبدیل شده است.

موزه‌ی چنگلهان راحمی (Çengelhan Rahmi M Koc Museum) موزه‌ای صنعتی است که در سال ۲۰۰۵ میلادی تأسیس شد. این موزه روبه‌روی قلعه‌ی آنکارا، در کاروان‌سرایی بازسازی‌شده و در منطقه‌ی تاریخی قرار گرفته است. بازدیدکنندگانِ این موزه می‌توانند از گالری‌های فرش، نمایشگاه‌های دارویی و ماشین‌‌آلات کشاورزی دیدن کنند. چندین نمایشگاه دیگر با وسایل گوناگون و محصولات ساخته‌شده در ارتباط با حمل‌ونقل ریلی، وسایل روزمره‌ی زندگی، وسایل ارتباطی، هوانوردی و دریایی هم وجود دارند. بازدیدکنندگان می‌توانند درباره‌ی وهبی کوچ (Vehbi Koç)، یکی از اولین صنعتگران ترکیه و همچنین مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار ترکیه‌ی مدرن هم چیزهای زیادی یاد بگیرند.

موزه‌ی هنرهای مدرن (CerModern) یکی از جاهای دیدنی آنکارا است که از سال ۲۰۱۰ میلادی هنر مدرن خیره‌کننده‌ای را پیش چشم بازدیدکنندگانش به‌نمایش گذاشته و رویدادهای مختلفی را میزبانی کرده است. این موزه در یک کارگاه سابق راه‌آهن قرار گرفته که زیبایی‌شناسی و هنر را در محیط متنوع و پویایی به‌نمایش گذاشته است.

تا به امروز نمایشگاه‌هایی همچون جایزه‌ی عکس استانبول (Istanbul Photo Awards)، عکاسان زن ایرانی (Iranian Women Photographers) و کارهای فریدا کالو (Frida Kahlo)، دیه‌گو ریورا (Diego Rivera) و همچنین فرناندو فرانکو (Fernando Franco) در این موزه برگزار شده‌اند. موزه‌ی هنرهای مدرن در طول سال میزبان نمایش فیلم و برگزاری کنسرت، و همین‌طور نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های سرگرم‌کننده برای همه‌ی سنین است. بازدید از موزه‌ی هنرهای مدرن، با وجود نمایشگاه‌های مختلفی که در آن برگزار می‌شود، هرگز تکراری نخواهد شد.

موزه‌ی باستان‌شناسی و هنرهای اریمتان (Erimtan Museum) مرکز فرهنگیِ هنرهایی است که بر مجموعه‌ی یوکسل اریمتان از آثار باستانی آناتولی تمرکز دارند. اشیای باستانی با داستان‌هایی از میراث فرهنگی و زندگی خلاقانه که برای بازدیدکنندگان تعریف می‌شود، آنها را به گذشته‌ها می‌برند. بیش از ۲۰۰۰ شی ازجمله مصنوعات شیشه‌ای، سنگ‌های قیمتی، سکه‌ها، جواهرآلات، آثار برنزی، مهرهای سنگی و اشیای دیگر درمعرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

این موزه میزبان مجموعه‌ای از کنسرت‌های موسیقی مجلسی با عنوان موسیقی در موزه یا کنسرت‌های سه‌شنبه است و از بازدیدکنندگان دعوت می‌کند شنونده‌ی تعدادی از آثار موسیقی‌دان‌های پیشروی ترکیه باشند. بازدیدکنندگان می‌توانند جواهرات، وسائل تزئینی خانه و خیلی چیزهای جالب دیگر را از فروشگاه داخل موزه خریداری کنند.

مرکز فرهنگی ترکی استرگم (Esztergom Turkish Cultural Center) که از جاهای دیدنی آنکارا است، در قصر تاریخی استرگم واقع شده و از سال ۲۰۰۵ تا کنون، میزبان علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ ترکیه بوده است. بازدیدکنندگانِ این مرکز فرهنگی می‌توانند تماشاگر نقوشی از هنر سنتی ترکیه در موزه‌ی این مرکز باشند. خودِ ساختمان هم اثری هنری محسوب می‌شود؛ معماری ترکی اسلامی، از سنگ مرمر گرفته تا هنر دست معماران ترک، چشم‌انداز خیره‌کننده‌ای را پیش چشم بازدیدکنندگان می‌گستراند. رویدادها و کارگاه‌های فراوانی درمورد سنت و هنر در این مرکز فرهنگی برگزار می‌شوند و ورود آنها برای عموم آزاد است. بازدیدکنندگان می‌توانند از فروشگاه مخصوص موزه سوغاتی بخرند یا در رستورانِ داخل آن غذاهای خوشمزه‌ای بخورند.

موزه‌ی قوم‌نگاری آنکارا (Ethnography Museum of Ankara) مختص فرهنگ‌های مربوط به تمدن‌های ترک است و یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های کشور ترکیه محسوب می‌شود. ساختمانِ این موزه بین سال‌های ۱۹۲۵ تا ۱۹۲۸ توسط معمار معروف ترک، عارف حکمت کويون‌اوغلو (Arif Hikmet Koyunoglu) به‌طور اختصاصی برای آن طراحی شده است. اشیایی که در این موزه قرار گرفته‌اند، فرهنگ و طبیعتِ وجودیِ ترکیه را به‌نمایش می‌گذارند؛ این اشیاء عبارت‌اند از جواهرات، نسخه‌های خطی، مصنوعات سنگی و چوبی، اقلام شیشه‌ای و سفالی، آثار فلزی و دست‌سازه‌ها و دست‌دوزها. فرش‌ها و قالی‌هایی که به‌نمایش گذاشته شده‌اند هم قدمتی طولانی در صنایع‌دستی ترکیه دارند. این فرش‌ها و قالی‌های دیدنی که از مناطق مختلف ترکیه گردآوری شده‌اند، منقش به الگوهای هندسی، پیکرهای حیوانی و خیلی چیزهای دیگر هستند.

پارک گنچلیک (Genclik Parki) پارک همگانی ۶۸ هکتاری است که در سال ۱۹۴۳ ساخته شد. میدان اولوس (Ulus Square) و تالار اُپرای آنکارا (Ankara Opera House) در نزدیکی این پارک واقع شده‌اند؛ پارکی که یکی از کم‌ارتفاع‌ترین نقاط در آنکارا، در عرض جغرافیایی ۸۵۰ متری است. بازدیدکنندگان این پارک می‌توانند از مرکز فرهنگی و مرکز جوانان بازدید نمایند. تالار انجمن شهرداری آنکارا (Ankara Municipality Convention Hall) هم در این پارک واقع شده و چندین کیوسک هم سرتاسر آن پراکنده‌اند. به‌جز یک استخر شنای عمومی، کنسرت‌ها و اجراهای زنده‌ی فراوان دیگری هم ساعات مفرحی را برای بازدیدکنندگان این پارک که از جاهای دیدنی آنکارا است، رقم می‌زنند.

قلعه‌ی نظامی حصار (Hisar) که در نزدیکی موزه‌ی چنگلهان راحمی و موزه‌ی تمدن‌های آناتولی واقع شده، به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش و دوران هیتی‌ها برمی‌گردد. بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق دروازه‌ی ساعت (Clock Gate) که به‌نام دروازه‌ی انگشتی (Finger Gate) هم معروف است و ساعت بزرگی روی برج هشت‌ضلعی‌اش دارد، وارد این قلعه شوند.

تکه‌هایی از تابوت‌های قدیمی مرمرینی که سال‌ها در میان دیوارهای حصار جای گرفته‌اند، و همین‌طور روستاهای سنتی ترک که طی قرن‌ها در این قلعه‌ی نظامی به‌همان شکل اولیه حفظ شده‌اند، از دیدنی‌های آن به‌شمار می‌روند. هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، برج‌ها و مسجدهای گوناگونی هم در این قلعه واقع شده‌اند که بازدیدکنندگان می‌توانند همه‌ی آنها را در کنار چشم‌اندازهای جذابی از پایتخت ترکیه تماشا کنند.

مسجد قوجاتپه (Kocatepe Mosque) بزرگ‌ترین مسجد آنکارا و یکی از بزرگ‌ترین مساجد جهان است. ساخت این مسجد ۲۰ سال طول کشید و نهایتا در سال ۱۹۸۷ عملیات ساخت آن به پایان رسید. این مسجد یکی از مشهورترین مکان‌های ترکیه است و تقریبا از هر جایی در مرکز آنکارا می‌توان آن را دید. طراحی خیره‌کننده‌ی این مسجد طوری انجام گرفته که می‌تواند هم‌زمان ۲۴۰۰۰ نمازگزار را در خود جای بدهد. سبک معماری عثمانی نئوکلاسیکِ آن، مساجد و مراکز اسلامی فراوانی را در سرتاسر جهان تحت‌تأثیر خود قرار داده است. مسجد قوجاتپه از آن جاهای دیدنی آنکارا است که هر گردشگری را از هر دین و آئینی مسحور جذابیت خود می‌کند.

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه موزه‌ی جمهوری (Republic Museum) را در سال ۱۹۸۱ بنا کرد. این ساختمان را اغلب «ساختمان دومین مجلس ترکیه» (Second Parliament Building of Turkey) می‌نامند، چون از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۶۰ میلادی، میزبان مجلس ترکیه بود. خود این ساختمان که توسط معمار وِدات تِک (Vedat Tek) به‌سبک نئوکلاسیک ترکی طراحی شده، جلوه‌ای تماشایی پیشِ روی گردشگران علاقه‌مند به فرهنگ و تاریخ گسترده است.

بازدیدکنندگان می‌توانند چیزهای مختلفی که در موزه‌ی جمهوری به‌نمایش گذاشته شده‌اند، ازجمله عکس‌هایی از همه‌ی نخست‌وزیران و رؤسای جمهور سابق ترکیه را تماشا کنند. اقلام دیگری هم مانند سکه و اسکناس‌های منتشرشده طی دوره‌ی جمهوری‌خواهان و همین‌طور عکس‌ها و مدل‌هایی از پیشرفت‌های کشور پس از اعلام جمهوری هم درمعرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

آنکارا شهر رومی مهمی محسوب می‌شده و تاریخِ آن در خرابه‌های رومی (Roman Ruins) زیبایی که نزدیکی میدان اولوس قرار گرفته‌اند نمایان است. بازدیدکنندگان می‌توانند در جاده‌ی رومی‌ها به‌سوی ستون جولیان (Column of Julian) قدم بزنند و خود را در هیبت امپراتور روم در بازدید از این شهر تصور کنند. در ادامه‌ی این پیاده‌روی، بازدیدکنندگان به معبد آگوستوس و روم (Temple of Augustus and Rome) و بعد هم خیابان چانکیری (Cankiri Caddesi) می‌رسند که در امتداد شمالیِ بلوار آتاتورک (Ataturk Bulvari) قرار گرفته است.

جاذبه‌های اصلی در این محدوده، بقایای گسترده‌ای از حمام‌های رومی آنکارا هستند. راهنمایان و شرکت‌های گردشگری فراوانی وجود دارند که بازدیدکنندگان را در میان این خرابه‌های باستانی همراهی و جزئیاتی شنیدنی از آنچه صدها سال پیش بوده و اکنون دیده می‌شود برای‌شان تعریف می‌کنند. اگر به تاریخ‌گردی علاقه دارید، خرابه‌های رومی را که از جاهای دیدنی آنکارا هستند، ازدست ندهید.

موزه‌ی ایالتی هنر و مجسمه‌سازی (State Art and Sculpture Museum) در آنکارا که به مجسمه‌سازی و هنرهای زیبا اختصاص دارد، در سال ۱۹۳۰ احداث و در ساختمانی قرار گرفته که توسط عارف حکمت کویون‌اوغلو به‌طور ویژه برای خودِ آن طراحی شده است. در این موزه، مجموعه‌ای غنی از هنرِ اواخر قرن نوزدهم تا امروز، درمعرض دید عموم قرار گرفته است. فضاهای نمایشگاهی در این موزه پُر از نقاشی‌ها، مجسمه‌ها، ظروف سرامیکی، عکس‌ها و خیلی دیدنی‌های دیگر هستند. کلاس‌ها و کارگاه‌هایی با موضوعات مختلف هم برای هنرمندان آماتور و حرفه‌ای در این موزه برگزار می‌شوند. در طول سال، نمایشگاه‌های موقت گوناگونی هم از سرتاسر جهان در این موزه‌ی ایالتی هنر و مجسمه‌سازی برگزار می‌شوند.

موزه‌ی زندان اولوجانلار (Ulucanlar Prison Museum) یکی از جاهای دیدنی آنکارا و در نوع خودش بسیار خاص است. این موزه سال‌ها پیش یکی از زندان‌های ایالتی واقعی آنکارا بوده است. این زندان بیش از ۸۱ سال خانه‌ی بسیاری از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی برجسته‌ی ترکیه، ازجمله بولنت اجویت (Bulent Ecevit)، نخست‌وزیر سابق این کشور بوده است.

این موزه در سال ۲۰۱۱ در ساختمان بازسازی‌شده به‌راه افتاد و اکنون میزبان دیدنی‌های زیادی برای بازدیدکنندگانش است، ازجمله عکس‌ها، وسایل شخصیِ زندانیان پیشین آن، و گرافیتی‌هایی روی دیوارهای زندان که توسط زندانی‌ها به تصویر کشیده شده‌اند. کتابخانه‌ی این موزه کتاب‌های فراوانی را در خود جای داده که زندانیان آنها را نوشته‌اند. دیگر دیدنی‌های آن عبارت‌اند از مجسمه‌های مومی زندانیان در زندگی روزمره در زندان، حمام ترکی و چوبه‌ی داری در حیاط با طناب دار واقعی که از آن سال‌های سال استفاده می‌شده است.

Don`t copy text!
WhatsApp chat