کوه صفه اصفهان | آشنایی با جاذبه های گردشگری اصفهان | بیتا بال سیر
کوه صفه اصفهان از جاذبه های گردشگری اصفهان - بیتا بال سیر

کوه صفه اصفهان

Pin It

آشنایی و معرفی کوه صفه اصفهان

اگر اهل طبیعت گردی، کوهنوردی و یا پیک نیک هستید و می خواهید در اصفهان چنین تجربه ای را برای خود رقم بزنید پیشنهاد ما به شما کوه صفه است اگر قصد سفر به شهر زیبای اصفهان پایتخت گردشگری ایران را دارید پیشنهاد میکنیم حتما از این کوه تاریخی و تفریحی دیدن فرمایید . با بیتا بال در این مقاله همراه باشید تا با این جاذبه گردشگری اصفهان آشنا شوید

کوه صفه اصفهان تفرجگاه خوبی ، هم فضای دل انگیزی دارد و هم امکانات خوبی. به عنوان مثال شما در اینجا هم می توانید به زیپ لاین کوه صفه دسترسی داشته باشید و هم در باشگاه بولینگ مشهور آن، اوقات خوشی برای خود رقم بزنید. اگر هم اهل بازی های هیجانی هستید می توانید به سراغ شهربازی کوه صفه بروید.

معرفی و امکانات کوه صفه اصفهان

ارتفاع

کوه صفه اصفهان یکی از جاذبه های طبیعی این شهر است. شهرهایی که کوهی چسبیده به خود داشته باشند نه تنها در ایران که دنیا هم زیاد نیستند. کوه صفه به ارتفاع 2241 متر در جنوب جغرافیایی شهر اصفهان از کوه‌های رشته‌کوه زاگرس است و اصفهان را از جمله معدود شهرهایی قرار داده که همنشین کوه هستند. کوه صفه از یک طرف به چشمه و در طرف دیگر به فضای سنگی صاف و صفه مانندی منتهی می شود و به همین دلیل است که نامش را صفه قرار داده اند.

فعالیت‌های ورزشی و تفریحی

ارتفاع مناسب این کوه و پستی بلندی‌های سنگی آن امکانات خوبی برای فعالیت‌های ورزشی و تفریحی فراهم آورده؛ از یک‌سو کوه‌نوردان و صخره‌نوردان را به چالش می‌طلبد و از سوی دیگر دوستداران طبیعت و راهپیمایی در کوه را پذیراست. . فضای جنگلی دامنه کوه بستر روح‌انگیزی برای پیک‌نیک خانواده‌ها ساخته است. دیگر امکانات تفریحی کوه صفه از جمله: شهربازی، تله کابین، بولینگ، زیپ لاین، باغ وحش،آبشار مصنوعی، رستوران و کافی شاپ است. با تله‌کابین گردشگران می‌توانند به “بام اصفهان” رفته جلوه زیبای شهر، آثار باستانی و حرکت دلربای زاینده‌رود را ببینید.

کوه صفه اصفهان در شب

کوه صفه اصفهان در شب به دلیل داشتن صخره های صاف و بلند در ارتفاعات خود چهره ای خاص و متمایز از کوه های اطراف خود دارد و در روز نیز زیبا می‌نماید. اما شب هنگام وقتی که نور افکن‌های اطراف کوه شعاع نور خود را بر پیکر آن می‌اندازند، آن چین و شکن جلوه‌ای دلربا می‌یابد. کوه صفه اصفهان در شب از بسیاری از نقاط شهر قابل دیدن است، اگر ساختمان‌های بلند شهری راه دید را مسدود نکرده باشند.

مسافری نیست که به شهر بیاید و جلب این زیبایی نشود. کوه صفه اصفهان که سالیان سال چون نگبانی در کنار شهر ایستاده است و خم به ابرو نیاورده، شب‌ها مادری می‌شود که دامن پرنگین‌اش را می‌گشاید تا اصفهان در آن بیارامد. کوه صفه اصفهان در شب نیز میزبان مهمانان است و می‌توان از امکانات طبیعی و تفریحی آن استفاده نمود. شهربازی کوه صفه و بولینگ مکان خوبی برای تفریح کودکان و جوانان می‌شوند. و اگر تجربه مسحور کننده‌ای می‌خواهید تله کابین کوه صفه را در شب امتحان کنید تا آرامش را در دشتی از نگین و الماس تجربه کنید.

رستوران کوه صفه اصفهان

رستوران کوه صفه بسیار منظره خوبی دارد. کمتر کسی است که به خوردن غذای لذیذ در محیطی مطبوع و چشم اندازی دلنواز دست رد بزند. سالهای سال مردم اصفهان قابلمه‌های غذای دسپخت خانم خانه را درون پارچه‌ای می‌پیچیدند و با شیرینی و میوه و چای به دامن کوه صفه می‌آمدند تا غذای خوشمزه خانگی را در هوای مطبوع و منظره زیبای کوه همراه خانواده نوش جان کنند. با پیشبرد امکانات در مجموعه کوه صفه و تغییر نوع تفریحات آن، امکاناتی چون رستوران هم به آن افزوده شد.

رستوران کوه صفه شامل دو رستوران در ارتفاعات کوه می‌باشد. رستوران کوه صفه خود به تنهایی تفریحی خانوادگی را موجب می‌شود و علاوه بر ساکنین اصفهان گردشگران ایرانی و خارجی می‌توانند بعد گشت و گذار در کوه، صرف غذای خوبی را در محیطی دلچسب تجربه کنند. رستوران زاگرس بر ارتفاع کمتری قرار دارد و می‌توان پس از یک پیاده روی نسبی بر کوه به آن رسید اما با این حال رستوران برای راحتی حال مشتریان خود، وسایل نقلیه‌ای را در پایین کوه قرار داده تا مشتریان رستوران را به آن برساند. رستوران دیگر در ایستگاه اول تله کابین قرار دارد که در ارتفاع بالاتری است و وسعت دید بیشتری دارد. این رستوران بام اصفهان نام داشته و با غذای مطبوع پذیرای مهمانان خود است.

صعود به کوه صفه

مسیرهای صعود به کوه چندتا است. کوه صفه اصفهان، صخره‌هایی عظیم و بلند دارد و برای آموزش و تمرین صخره نوردی بسیار مناسب است. کوه دارای دو قله است. قله جنوبی چند متر از قله شمالی بلندتر است اما قله شمالی منظره زیبای شهر را دارد. صفه دارای مسیرهای متعددی برای صعود می‌باشد. مسیر معمول صعود از آبشار می‌گذردو پس از گردش دور کوه، برخلاف عقربه‌های ساعت، و گذر از ایستگاه سوم تله کابین به قله می‌رسد.

زیپ لاین کوه صفه

زیپ لاین کوه صفه یکی از بهترین زیپ لاین ها در اصفهان است. کوه صفه فقط مکانی برای آرامش و استراحت نیست. برای آنانی که هیجان را دوست دارن و طرفدار بالا رفتن آدرنالین هستند، زیپ لاین کوه صفه آنها را به خود میخواند. زیپ لاین تفریح بسیار مهیج و پر طرفداری است که جوانان بسیاری را جلب خود کرده. دوستداران این تفریح میتوانند در زیپ لاین کوه صفه تجربه ای فراموش نشدنی داشته باشند. همچنین میتوانند عدم تعادل در ارتفاع را بر پل معلق تجربه کنند. نام این بخش تفریحی را در تفرجگاه کوه صفه “روباه پرنده” گذاشته اند.

کافی شاپ کوه صفه

کافی شاپ کوه صفه سالهاست رقیب اصلی قهوه خانه های قدیم شده است. محیط سنتی و مردانه قهوه خانه ها فضای مناسبی برای خانواده ها فراهم نساخته و کافی شاپ ها محیط خانوادگی تر و مدرن تر و جوان پسند تری را فراهم آورده اند. با ایجاد امکانات مدرن در مجموعه تفریحی کوه صفه در کنار رستوران ها امکانات کافی شاپ نیز فراهم شده است. کافی شاپ کوه صفه را علاوه بر رستوران می‌توانید در سالن بولینگ یا شهر بازی نیز بیابید. اگر فقط بخواهید یک بعد از ظهر صمیمانه را در کنار دوستان یا خانواده با صرف نوشیدنی در هنگام تماشای منظره شهر اصفهان داشته باشید یا مناسبتی را در محیطی صمیمانه بر فراز کوه جشن بگیرید کافی شاپ کوه صفه مکان بسیاری برای شما می باشد.

چشمه پاچنار

چشمه پاچنار کوه صفه یکی از چشمه ها و غارهای متعدد است که کوه صفه دارد. چشمه پاچنار کوه صفه، در ارتفاع 1850 متری، فضای دلنواز و سرسبزی را آفریده و گذشتگان به همین دلیل آن را “پاچنار” نامیدند. پاچنار در ادبیات اصفهان به معنای مکانی با درختان سرسبز است. چشمه پاچنار یکی از منابع اصلی آب قلعه شاهدژ بوده است. قلعه شاهدژ، قلعه‌ای تاریخی در ارتفاعات کوه صفه است که متعلق به دوره ساسانی بوده. چشمه پاچنار کوه صفه که به دلیل خشکسالی، سالیان طولانی از آخرین جریان اش می‌گذشت، با بارش باران های اخیر جانی دوباره گرفته و جاری شده است. کوه صفه چندین چشمه درخود جا داده است یکی از این چشمه ها که در فاصله کمی از چشمه پاچنار قرار دارد، چشمه خاچیک است که در ارتفاع 1900 متری واقع شده و در سفرنامه تارونه از آن نام برده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال وب سایت کتابفروشی. درخواست شده است که از توهین ها، سوگند و بیان عرفانی خودداری شود. ما حق حذف هر گونه نظر بدون توضیحات اطلاع رسانی.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *