پل هفت چشمه اردبیل از جاذبه های گردشگری اردبیل - بیتا بال سیر

پل هفت چشمه اردبیل

Pin It

آشنایی و معرفی پل هفت چشمه اردبیل

پل هفت‌ چشمه اردبیل که با نام‌های پل ججین، پل یدی گوزلی، کورپی قرمزی و پل داش کسن نیز شناخته می‌شود، از  پل‌های تاریخی اردبیل است و در میدان پانزده خرداد، ابتدای خیابان ساحلی و روی رودخانه‌ی لیقو چای قرار دارد. اگر قصد سفر به شهر زیبای اردبیل را دارید پیشنهاد میکنیم حتما از این بنای تاریخی دیدن فرمایید . با بیتا بال در این مقاله همراه باشید تا با این جاذبه گردشگری اردبیل آشنا شوید

پل هفت چشمه اردبیل با هفت دهانه‌ی آجری همراه با قوس پنج و هفت و موج‌شکن‌های سنگی ساخته‌اند. از عمده مصالحی که در احداث پل استفاده شده است، می‌توان به گچ و آهک اشاره کرد.

تاریخچه پل هفت چشمه اردبیل

شاهکار مهندسی دوره صفوی

برخی آن‌ها را به اسم «هفت‌ چشمه» می‌شناسند. هم رودخانه را، هم پل را. بعضی از مردم محلی معتقدند واقعاً هفت تا چشمه‌ تو در تو که از زمین می‌جوشد، این رودخانه را تشکیل می‌دهد. درست است که هیچ زمین‌شناسی این باور عامیانه را تایید نکرده است، درست است که آب این رودخانه از کوه‌ها سرچشمه می‌گیرد، اما حداقل هر کسی که شمارش بلد باشد، می‌تواند مدخل‌های آب در پل هفت چشمه را بشمارد: هفت ورودی آب

نامهای دیگر پل هفت چشمه اردبیل

این‌ها البته باورهای کهن مردم اردبیل است، درباره پلی که نام‌های دیگری هم دارد. پل «هفت چشمه» فقط یک نام آن است که تازه، نام معروف آن هم نیست. بسیاری دیگر از مردم اردبیل و شاید حتی توریست‌های بسیار دیگری از غیر از مردم بومی اردبیل، پل هفت چشمه را به نام «پل داش کسن» می‌شناسند. پلی که هفت پایه دارد و هفت مدخل آب از زیر آن، رودخانه‌ بالیقلو را به جریان و حرکت می‌اندازد.

اما پل داش کسن، یا پل هفت چشمه، نام‌های دیگری هم دارد. در بعضی از مستندات تاریخی به جا مانده از این پل، آن را «پل ججین اردبیل » نام گذاشته‌اند. بعضی دیگر آن را «یدی گوزلی» و بعضی دیگر آن را «کورپی قرمزی» خوانده‌اند و هنوز هم برخی از مردم محلی در اردبیل، پل داش کسن را به این نام‌ها می‌شناسند.

رودخانه بالیقلو چای

پل داش کسن از جمله آثار تاریخی به جامانده در شهرستان اردبیل است که هر ساله، مشتاقان بسیاری را به بازدید از خود فرامی‌خواند. داش کسن، بر فراز رودخانه بالیقلو چای بنا شده و حتماً اگر اهل سفر باشید، می‌دانید که رودخانه بالیقلو چای که بعضی‌های دیگر به آن رودخانه‌ ماهی‌دار نیز می‌گویند، در شهر اردبیل روان است و از چشمه سارها و برف‌های دامنه جنوبی کوه سبلان و دامنه‌های شمال غربی رشته کوه‌های بزغوش سرچشمه می‌گیرد و به اردبیل می‌رسد

هنر منحصربه فرد بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

یکی از موارد منحصربه‌فرد مقبره شیخ صفی‌الدین این است که این بقعه حاوی ده‌ها اثر بدیع در مضامین مختلف رشته‌های هنری است که از آن جمله می‌توان به کاشی کاری معرق و گچ‌بری کتیبه‌های زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی منبتهای ارزنده، نقره کاری، تذهیب و طلاکاری و غیره اشاره کرد.

رودخانه بالیقلو چایی با گذر از میانه‌ شهر اردبیل، این شهر را به لطافت و ظرافت شهرهای اروپائی درآورده است. هم به لحاظ شهرسازی و هم به لحاظ اقلیم جغرافیایی و هم به لحاظ آب و هوایی، رودخانه بالیقو چایی به شهر اردبیل طراوتی دلپذیر بخشیده است. طراوتی که در تابستان‌ها یک گونه روی خود را به شهر نشان می‌دهد و در زمستان‌ها، وقتی برف اردبیل را سپیدپوش کرده است

موقعیت پل هفت چشمه اردبیل

پل هفت چشمه اردبیل در میدان پانزده خرداد، اول خیابان ساحلی و روی پل بالیقلو،  حالا که بالیقلو چایی را شناختید، بیایید راجع به پل داش کسن بیشتر حرف بزنیم. پل زیبا و تاریخی داش کسن که بر فراز این رودخانه، در عهد صفوی بنا شده است، از جمله شاهکارهای مهندسی در دوران طلایی معماری در عصر صفویه محسوب می‌شده است. موج شکن‌های قوی این بنای کهن همگی از سنگ هستند.

اهمیت تاریخی ، سیاسی پل هفت چشمه اردبیل

علاوه بر این‌ها پل داش کسن دارای اهمیت تاریخی و سیاسی نیز هست. اهمیت سیاسی، چرا که در دوران صفویه، بخش دیوانی، سیاسی و حکمرانی شهر در غرب اردبیل را به بخش مردمی، مسکونی و بازار در شرق شهر متصل می‌کرد. همچنین به لحاظ تاریخی دارای اهمیت محسوب می‌شود، چراکه همواره ناظر بر تحرکات اجتماعی و سیاسی در طول سال‌های بعد از دوران صفویه بوده است.

ثبت ملی

پل هفت چشمه اردبیل اگرچه در سال‌های میانه دهه چهل در لیست میراث ملی ایران به ثبت رسید، اما مرمتی بر روی آن انجام نشد. این پل تا سال‌های پایانی دهه شصت به همان صورت قبل خود باز مانده بود و به خاطر نا امن بودن آن، کمتر مورد توجه شهروندان قرار داشت.

بازسازی

اما در سال‌های آغازین دهه هفتاد، با نگاه خاص توسعه توریسم در منطقه آذربایجان ایران و خصوصا شهر کهن اردبیل، طرح بازسازی و مرمت آن تصویب و در سال 1374، مرمت آن آغاز شد. مرمت این پل که بیش از یک سال و نیم طول کشید، آن را برای استفاده مجدد شهروندان آماده کرد و حتی بیشتر از آن؛ این پل را به یکی از جاذبه‌های توریستی شهر اردبیل تبدیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال وب سایت کتابفروشی. درخواست شده است که از توهین ها، سوگند و بیان عرفانی خودداری شود. ما حق حذف هر گونه نظر بدون توضیحات اطلاع رسانی.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *