موزه چینی خانه اردبیلی از جاذبه های گردشگری اردبیل

موزه چینی خانه اردبیل

Pin It

آشنایی و معرفی موزه چینی خانه اردبیل

موزه چینی خانه اردبیلی با حدود ۴ قرن قدمت، در بخش شرقی رواق اصلی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ، قرار دارد و طراح آن شیخ بهایی از مشاهیر و دانشمندان دوران حکومت صفویان است. با بیتا بال در این مقاله همراه باشید تا با این جاذبه گردشگری اردبیل بیشتر آشنا شوید

موزه خانه چینی اردبیل ، تالاری متشکل از چهار شاه‌نشین و طاق‌نماهایی بسیار زیبا و ارزشمند که برای ساخت آن از مقرنس گچی استفاده شده است. در این بخش از آرامگاه صفی‌الدین، می‌توان تزئینات چشم‌گیری با نقاشی‌ها، طلاکاری‌ها، مقرنس‌های رنگی و نقوش اسلیمی مشاهده کرد. اما آنچه که باعث شهرت و اهمیت این قسمت می‌شود، استحکام بالای آن است که در هنگام زلزله، مقاوم ساخته شده است.

اقامت شاه عباس در اردبیل

اقامت در موزه چینی خانه اردبیل

شاه عباس زمانی که برای استراحت یا چله نشینی به اردبیل سفر می کرد، در تالار چینی خانه اقامت می کرده است. گفته می شود پس از امضای عهدنامه ننگین ترکمن چای بیش از 800 عدد ظروف چینی و حدود 4 هزار کتاب دست نویس نفیس با بسیاری از عتیقه جات مجموعه شیخ صفی الدین توسط ژنرال باسکویچ غارت شد که تعدادی از این آثار در موزه آرمیتاژ و موزه دیگری در روسیه به نمایش گذاشته شده است.

انتقال به سایر شهرهای ایران

تعدادی از چینی های موزه چینی خانه اردبیل هم چنین به موزه ملی در تهران و موزه های شیراز و اصفهان منتقل شد که در سال 1370 در روز جهانی موزه با انتقال بخشی از چینی ها از موزه ملی، تالار چینی خانه به طور رسمی گشایش یافت.

این اثر از ساختار معماری فخیمی برخوردار است که گرد هم آمدن فضایل هنری نامبرده، آن را در مجموعه‌های تاریخی ایران شاخص و متمایز نموده‌است.

تاریخچه

بر اساس روایت های مورخان، بعد از امضای عهدنامه ننگین ترکمن چای بیش از ۸۰۰ عدد از این ظروف چینی و حدود ۴ هزار جلد کتاب دست نویس ارزشمند با بسیاری از عتیقه جات مجموعه شیخ صفی الدین توسط ژنرال باسکویچ غارت شد که در حال حاضر تعدادی از این آثار در موزه آرمیتاژ و موزه دیگری در روسیه به نمایش گذاشته شده است..

قرآن نفیس در موزه چینی خانه اردبیل

در تالار چینی خانه علاوه بر ظروف چینی زیبا و گلدان های پرنقش و نگار، یک جلد قرآن نفیس به خط کوفی می بینید که از لحاظ قدمت تاریخی سومین قرآن نفیس در ایران است. این قرآن روی پوست آهو کتابت شده و عمر آن به بیش از ۱۱۰۰ سال پیش می رسد.

علاوه بر این، در موزه چینی خانه اردبیل مهرسنگی سلاطین صفوی با شش اسم از اسما خداوند و گل های هشت پر به نشانه عرفان پادشاهان صفوی و دوازده پر به عنوان شیعه دوازده امامی بودن آنان، مجموعه ای از فرامین شاهان و سکه های نقره ای دوره صفوی دیده می شود.

تشکیل موزه چینی خانه اردبیل

چینی خانه ۱۲۵۶ محفظه دارد که در همه آنها چینی های اهدایی امپراطور چین به شاه عباس جاسازی شده است. چینی هایی که بهانه پیشکش آنها احیای جاده ابریشم و بهبود روابط چینی ها و ایرانی ها بود. این ظروف بعد از رسیدن به ایران توسط هنرمندان حکاک در اصفهان مهر بنده شاه ولایت عباس خورده و به اردبیل فرستاده می شد و در محفظه های تالار چینی خانه قرار می گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال وب سایت کتابفروشی. درخواست شده است که از توهین ها، سوگند و بیان عرفانی خودداری شود. ما حق حذف هر گونه نظر بدون توضیحات اطلاع رسانی.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *