موزه مردم شناسی اردبیل | آشنایی با جاذبه های گردشگری اردبیل | بیتا بال سیر
موزه مردم شناسی اردبیل از جاذبه های گردشگری اردبیل - بیتا بال سیر

موزه مردم شناسی اردبیل

Pin It

آشنایی و معرفی موزه مردم شناسی اردبیل

موزه مردم شناسی که با نام حمام ظهیرالاسلام شناخته می شود یکی از این بناهای تاریخی است که درست در میدان عالی قاپو و روبروی درب ورودی بقعه شیخ صفی قرار دارد . اگر قصد سفر به شهر زیبای اردبیل را دارید پیشنهاد میکنیم حتما از این موزه تاریخی دیدن فرمایید . با بیتا بال در این مقاله همراه باشید تا با این جاذبه گردشگری اردبیل آشنا شوید

میدان عالی قاپو یکی از تاریخی ترین میادین شهر اردبیل در استان اردبیل است. یکی از مهم ترین بناهای تاریخی این میدان که از شهرتی جهانی برخوردار است بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی است اما در گوشه و کنار این میدان آثار تاریخی متعددی نیز قرار دارد که از دوران پیش از صفویه باقی مانده اند.

حمام تاریخی آقانقی که با نام حمام ظهیرالاسلام شناخته می شود یکی از این بناهای تاریخی است که درست در میدان عالی قاپو و روبروی درب ورودی بقعه شیخ صفی قرار دارد . این حمام در دوران ایلخانی و به همت فردی با نام ظهیرالاسلام ساخته می شود و سال ها مورد استفاده اهالی بوه است.

حمام یکبار دیگر در دوره صفویه بازسازی و توسعه داده می شود تا اینکه در سال 1297 هجری قمری مصادف با اواخر حکومت قاجاریه فردی با نام آقا نقی که ملقب به موتمن الرعایا بود اقدام به نوسازی حمام می نماید و به همین دلیل این حمام با دو نام شناخته می شود.

موقعیت موزه مردم شناسی اردبیل

محله آقا نقی

آقا نقی همچنین نام محله ای است که در مجاورت میدان عالی قاپو قرار دارد و نام خود را از آقانقی موتمن الرعایا گرفته است. حمام تا اواخر دهه چهل شمسی کاملا فعال بوده و محلی برای استحمام اهالی بوده است اما بعد از آن به مرور  متروک می شود تا اینکه در جریان احداث خیابان جدید بخش زنانه این حمام به طور کامل از بین می رود.

بازسازی و مرمت

این حمام تاریخی در سال  توسط میراث فرهنگی خریداری شده و در نهایت پس از بازسازی های لازم 1378 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده و این بار به عنوان موزه مردم شناسی شهر اردبیل بازگشایی می شود. پس از عبور از ورودی وارد فضای رختکن این حمام وسیع می شوید. در این قسمت حوضی سنگی تعبیه شده است که گنبدی بلندبالا بر فراز آن قرار گرفته است.

مجسمه و اشیا درون موزه مردم شناسی اردبیل

مجسمه ها آثار دیگری همانند کتب خطی و تاریخی، دست نوشته های تاریخی، ظروف آبگینه، ابزار جنگی، ابزار کشاورزی، کتیبه های کاشی کاری شده و … به چشم می خورد که همگی در راستای شناساندن فرهنگ و اصالت این قوم بزرگ در این موزه گرد هم آمده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال وب سایت کتابفروشی. درخواست شده است که از توهین ها، سوگند و بیان عرفانی خودداری شود. ما حق حذف هر گونه نظر بدون توضیحات اطلاع رسانی.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *