غار یخگان از جاذبه های گردشگری اردبیل - بیتا بال سیر

غار یخگان اردبیل

Pin It

آشنایی و معرفی غار یخگان اردبیل

غار یخگان در سازندهای آهكی بر اثر انحلال و تشکیل اشکال فرسایشی آون و تخریب دیواره آونها تشكیل گردیده است. غار یخگان به دلیل ویژگی های منحصر به فرد در سطح جهانی نیز دارای شهرت میباشد. اگر قصد سفر به شهر زیبای اردبیل را دارید پیشنهاد میکنیم حتما از این غار تاریخی دیدن فرمایید . با بیتا بال در این مقاله همراه باشید تا با این جاذبه گردشگری اردبیل آشنا شوید

هوای داخل غار در زمستان گرم و در تابستان سرد بوده و با تشکیل بلورهای یخ به صورت قندیل و ورقه های نازك در سطح دیوارها و سقف غار، خاصیت متمایزی به غار یخگان می بخشد. فضای داخل غار در زمستان نیز گرم است که برای استراحت موقت چوپانان مورد استفاده قرار می گیرد.

به دلیل وجود دریچه های سنگی و صخره ای غار و طی مسیر هوا از داخل آن دریچه ها که نزدیک به هشت متر داخل زمین است هوای جریان یافته بر روی صخره های موجود رطوبت تولید کرده و روی سنگها شروع به یخ زدن  می کند.ویژگی منحصر به فرد غار یخگان موجب شده است اهالی ساکن در محدوده آن از این غار به عنوان یخچالی در فصول گرم سال استفاده کنند. قندیلهای یخ تشکیل شده غار در تابستان مورد استفاده اهالی است.

ثبت ملی و محیط زیست

این منطقه طی آگهی رسمی شماره 19496-12 مورخه 15/05/1381 از تاریخ 15/05/1381 بعنوان اثر طبيعي ملي يخگان به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور رسیده است.خفاش كه پستاندار معمول غارها مي باشد به علت هواي سرد و مرطوب در اين غار مشاهده نمي شود. از سایر جانوران غارزی نیز هنوز نمونه ای مشاهده نگردیده است.

آشنایی با منطقه غار یخگان اردبیل

ارتفاعات اطراف غار یخگان اردبیل

اين منطقه بدليل ارتفاع زياد، سردي هوا و نوع سنگ مادر و اختلاف در مقاومت سنگهاي موجود و نيز نزديكي به منطقه سرسبز گيلان و دريافت رطوبت خزری، داراي اقليم مرطوب (براساس روش دومارتن ) بوده و اين امر موجب انحلال در توده سنگ پروفیری گرديده و هر چند حفره و رخنمونهاي سنگي در اكثر سنگهاي آهكي منطقه مشاهده مي گردد، اما غار يخگان در شكل و ابعاد تفاوتهاي زيادي با اين حفره ها دارد.

آهک

غار يخگان در سازند هاي آهكي (که در آب سرد زودتر حل می گردد و تغییرات درجه حرارت تخریب مکانیکی را فراهم می نماید) بر اثر انحلال و تشکیل اشکال فرسایشی آون و تخریب دیواره آونها تشكيل گرديده است. دهانه ورودي كوچك (401×50 سانتي) آن از طريق يك راهرو تنگ و باريك و طولاني به طول 10 متر و به قطر حداكثر 50 سانتي متر به تالار وسيعي منتهي مي شود. طول و عرض تالار به ترتيب 5/36 و 15 متر و حداكثر ارتفاع آن حدود 12 متر مي باشد. هواي داخل غار سرد و به شدت مرطوب و نمناك مي باشد.

موقعیت مکانی

اثر طبیعی ملی غار يخگان اردبیل به وسعت 1100 هكتار در منتهي اليه جنوب شرقي شهرستان خلخال در ضلع غربي اشتر ماسوله داغ و در ارتفاع 2345 متري دامنه جنوبي قله 3120 متری شاه معلم واقع گرديده است.

شکل گیری غار یخگان اردبیل

غار یخگان اردبیل از جمع شدن قطرات آب ناشي از تقطير حاصل از برخورد بخار آب با ديواره سرد غار، حوضچه هاي آبي تا عمق  یک و نیم متر در ضلع شرقي كف غار تشكيل شده است. جريان مداوم هواي گرم و مرطوب از سمت بیرون و سرد شدن آن در داخل موجب تشكيل بلورهاي يخ می شود که به صورت تشکیل قنديل و ورقه هاي نازك در قسمت هايي از سطوح ديواره هاي سقف غار نمای زیبایی به آن می بخشد. جالب اينكه در مواقعي هواي بيرون سرد است، جریان هوای سرد و خشک به داخل غار باعث ذوب یخها می گردد.

هنر منحصربه فرد بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

یکی از موارد منحصربه‌فرد مقبره شیخ صفی‌الدین این است که این بقعه حاوی ده‌ها اثر بدیع در مضامین مختلف رشته‌های هنری است که از آن جمله می‌توان به کاشی کاری معرق و گچ‌بری کتیبه‌های زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی منبتهای ارزنده، نقره کاری، تذهیب و طلاکاری و غیره اشاره کرد.

تالار اصلی غار یخگان اردبیل

تالار اصلي غار از جانب ضلع غربي بوسيله راهروهايي پيچ در پيچ به تالارهاي نسبتا كوچكي مربوط مي شود. دهانه ورودي تنگ و باريك، تالار اصلی، وجود تالارهاي فرعي وسيع و راهروهاي پيچ در پيچ متعدد و فضاهاي ناشناخته در محدوده غار، دارا بودن خاصيت يخچالي و تشكيل بلورهاي يخ به صورت قنديل و ورقه هاي نازك در سطح ديوارها و سقف غار، از ویژگیهای بارز آن می باشد.

مسیر دسترسی

غار یخگان اردبیل در منتهي اليه جنوب شرقي شهرستان خلخال در ضلع غربي رشته فاسوله داغ (تالش) و در ارتفاع حدود 2400 متري از سطح درياي آزاد واقع شده است. فاصله غار يخگان از مركز شهرستان خلخال حدود 77 كيلومتر است. دسترسي به غار از طريق جاده شوسه به طول 74 كيلومتر و 3 كيلومتر راه پياده رو امكان پذير است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال وب سایت کتابفروشی. درخواست شده است که از توهین ها، سوگند و بیان عرفانی خودداری شود. ما حق حذف هر گونه نظر بدون توضیحات اطلاع رسانی.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *