0
آیتم : 0
قیمت کل‪:‬ £0.00
مشاهده سبدتسویه حساب
0
آیتم : 0
قیمت کل‪:‬ £0.00
مشاهده سبدتسویه حساب

توریزد

يزد دومين «شهرخشت خام » و «تاريخي» جهان است. وسعت اين شهرستان كه مركز استان است 2491 كيلومتر مربع وشامل 2 بخش «مركزي» و«زارچ» با شهرهاي يزد، حميديا، شاهديه، زارچ ودهستان هاي فجر ،فهرج، اله آباد ومحمّد آباد است.
     برآورد جمعیت شهر يزد در سال 1398 برابر 557634 نفر بوده است قدمت يزد به 8 تا 12 هزار سال مي رسد. نامهاي قديم يزد، ايساتيس و كثه بوده و به «شهر بادگيرها» ، «شهر دوچرخه ها» و «دارالعباده» معروف است.
     بافت تاريخي يزد با مساحت عرصه 743 ومساحت حريم 5000 هكتار وبيش از 6500 فضاي قديمي در ثبت آثار ملي قرار گرفته است.در اين بافت، خانه هاي دوره ايلخاني همچون گذشته، مسكوني هستند واز اين نظر اين بافت تاريخي ،منحصر بفرد است.
     شهر يزد دربين ايرانيان ، به شهر بادگيرها معروف است كه در واقع ، بادگيرها سيستم تنفسي شهر محسوب مي شوند ودر فضاهاي مسكوني وقديمي ديده مي شوند.بادگيرها از چهار قسمت بدنه، قفسه، تيغه ها وسقف تشكيل شده اند.
     از بناهاي تاريخي يزد مي توان به مسجد جامع كبير، بقعه سيدركن الدين، مسجدفُرط، مجموعه اميرچخماق، مسجد حظيره، مسجدملااسماعيل، شاهزاده فاضل، باغ دولت آباد، حمام خان، آتشكده، آب انبار شش بادگيري، خانه محمودي، خانه لاري ها، بازار و… اشاره كرد. منطقه‌ای خشک و بیابانی به مرکزیت شهرستان یزد است.استان یزد در حدود 129284.859 کیلومتر مربع وسعت داشته و تقریباً 37/44 درصد از  وسعت کل ایران را در بر می گیرد و  از 11 شهرستان،22 بخش،24 شهر و 51 دهستان و تعداد زیادی روستا تشکیل شده است.جمعیت  مرکز استان  1074428 نفر بوده که گروه بزرگی از زرتشتیان ایران نیز در آن زندگی می‌کنند. یزدی ها به زبان فارسی رایج با پاره ای ویژ گیهای گویشی سخن می گویند و بسیاری از واژه ها و ترکیبات زیبای فارسی را در گویش خود حفظ کرده اند. در استان یزد برخی ویژگیهای گویشی میان شهرستانها ی مختلف محسوس است. معتقدی به آیین زرتشتی در میان خود هنوز به زبان تیاک نشان سخن می گوید و بویژه مراسم مدهبی خود را با این زبان انجام می دهند.

آثار باستانی و تاریخی بازمانده به صورت پراکنده در سراسر استان یزد، حاکی از قدمت این سرزمین می باشد. آثار کشف شده از دوره ایلامی، از جمله دست افزارهای سنگی و سنگ نگاره ها و تکه سفال های نقش دار به دست آمده در نارین قلعه میبد، نشانگر این است که استان یزد در مسیر راه های باستانی ری به کرمان و پارس به خراسان قرارداشته و جزء سرزمین های دور دست ماد ها شمرده می شده است. سرزمین مرکزی ایران باستان به دلیل واقع شدن در مسیر ارتباطی بین شرق و غرب در اوایل سال های ظهور اسلام به دست مسلمانان افتاد و گروهی از قبایل عرب در این ناحیه استقرار یافتند. بعد ها دیلمیان بر سرزمین های غرب و جنوب ایران و عراق مستولی شدند، در قرن چهارم هجری قمری عده ای از علویان به این ناحیه آمدند و در اینجا سکونت کردند.در سال ۴۴۳ هجری قمری از طرف حکومت سلجوقیان شمس الملوک ظهیر الدین ابومنصور فرامرز برای فرمانروایی این منطقه و شهرهای اطراف برگزیده شد. حکومت وی همزمان با حکومت طغرل، الب ارسلان و ملکشاه سلجوقی بود. رکن الدین سام، یکی از ملازمان امرای سلجوقی، در سال ۵۳۶ هجری قمری سلسله اتابکان یزد را بنیاد نهاد. در دوران حکومت اتابکان در سرزمین یزد بناها و عمارت های فراوانی احداث شده که هنوز هم جزء آثار و ابنیه مهم تاریخی  ودیدنی این منطقه به شمار می آید.آخرین اتابک یزد نیز حاجی شاه ابن یوسف بود که در سرزمین های یزد و اطراف آن حکم می راند و در سال ۷۱۸ هجری قمری به دست امیر مبارزالدین محمد ابن مظفر، موسس سلسله آل مظفر از میان رفت.سرزمین ایران تا سال ۷۸۲ هجری قمری که صحنه تاخت و تاز تیمور لنگ قرار گرفت شاهد حکومت های محل متعددی بود. پس از مرگ تیمور منطقه یزد عرصه ی زد و خورد و درگیری نوادگان تیمور بود که پس از پیروزی شاهرخ، پسر تیمور بر دیگران ، حکومت یزد به امیر جلال الدین، پسر چقماق شامی رسید. در دوران وی آثار و ابنیه با ارزشی ساخته شد که تا کنون به جا مانده است. در سال ۱۱۳۵ هجری قمری ایران با تهاجم طوایف افغان به رهبری محمود افغان مواجه شد. اگر چه استان یزد تحت رهبری میرزا عنایت سلطان از حمله محمود افغان در امان ماند، ولی اشرف افغان سرانجام توانست بر سراسر این منطقه مستولی شود. نادر شاه افشار طی چندین نبرد اشرف افغان را شکست داد و محمد تقی خان (خواهرزاده عنایت سلطان) به فرمانروایی ناحیه یزد انتخاب شد. وی و خاندان او تا آخر دوره سلطنت قاجاریه خدمات ارزنده ای جهت پیشرفت منطقه انجام دادند و آثار و ابنیه زیادی را بنا نمودند که تا به امروز پابرجا مانده است.

یزد یکی از گرم‌ترین شهرهای ایران در تابستان است و تابستان‌های بلندی دارد که معمولا از اوایل خرداد تا اوایل مهر ادامه دارد. متوسط دمای هوای یزد در این ماه ها از ۲۹ تا ۳۰ درجه متفاوت است و در بیشترین حالت خود به دمای نزدیک ۴۰ درجه هم می‌رسد. گرم‌ترین زمان یزد از اوایل تیر تا اوایل مرداد بوده و متوسط دمای یزد در این ماه‌ها تقریبا ۳۲ درجه سانتی‌گراد است.بهترین زمان سفر به یزد از نظر آب و هوا، از اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت است که هوایی کاملا معتدل دارد و میانگین دما تقریبا ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. در این ماه‌ها دمای هوا از ۲۵ درجه سانتی‌گراد بیشتر نمی‌شود؛ البته اگر اصلا نمی‌توانید گرمای یزد را تحمل کنید، می‌توانید از آبان تا اسفند به این شهر سفر کنید. در این ماه‌ها دمای هوای تقریبا از ۱۹ درجه بیشتر نمی‌شود. همانطور که می‌‌دانید یکی از جاذبه‌های شهر یزد، کویرنوردی است؛ بهتر است برای اینکه بیشترین لذت را از کویرهای اطراف یزد ببرید. در پاییز به این شهر سفر کنید؛  زیرا تابستان‌های کویر غیر قابل تحمل بوده و زمستان‌های بسیار سردی دارد.

آتشکده بهرام
میدان امیر‌چخماق
باغ دولت آباد
مدرسه ضیائیه
مسجد جامع یزد
آب انبارهای شش بادگیر

آتشکده (آتش ورهرام) یکی از جاذبه‌های گردشگری یزد با بنایی ساده اما دیدنی و باشکوه است. این آتشکده در سال 1313 به دستور رضاخان و با سرمایه یک زرتشتی پارسی به نام «همابائی» ساخته شد. در دل این آتشکده آتش مقدس ورهرام با بیش از 1500 سال قدمت قرار دارد که برای زرتشتیان بسیار مقدس است. حضور عنصر آب در ساخت بنا یکی از ویژگی‌های مهم آتشکده‌ها است به همین خاطر حوضی بزرگ و دایره‌ای شکل رو به بنای اصلی ساخته شده است. فضای سرسبز اطراف،‌ سایه بنا در آب، پله‌هایی که شما را به ورودی بنا می‌رساند و طرح فروهر بالای ساختمان اصلی تنها چند کلمه در وصف خصوصیات ظاهری این بنا است. باید در این فضا قدم بزنید تا انرژی مثبت آتشکده را احساس کنید.

میدان تاریخی امیر‌چخماق و نخل بزرگ داخل آن که ‌معروف به نخل حیدری‌ها است را می‌توان نماد شهر یزد دانست. میدان امیر‌چخماق به دستور جلال‌الدين اميرچخماق تیموری در قرن نهم هجری ساخته شده است. مسجد امیر‌چخماق، بازار حاجی قنبر، آب انبار و تکیه امیر‌چخماق مهم‌ترین بناهای این مجموعه تاریخی هستند.
در تمامی این سال‌ها مسجد امیر‌چخماق با گنبد کاشی‌کاری شده سبز رنگ خود و تکیه امیرچخماخ میزبان بسیاری از مراسم‌ مذهبی شهر بوده‌اند. نخل‌برداری که یکی از مراسم  عزاداری منحصربه‌فرد در ایران است هر سال در میدان امیر‌چخماق برگزار می‌شود. در این مراسم نخل حیدری‌ها، که از دوره صفوی به جا مانده، روی دست برده می‌شود و دور میدان به حرکت درمی‌آید. بازار حاجی قنبر نیز مانند گذشته قلب تپنده شهر و محلی برای گشت‌و‌گذار مسافران است. امیرچخماق در گذشته دارای سه آب‌انبار بوده  که یکی از آن‌ها تخریب شده است و دوتای دیگر باقی مانده‌اند.

دولت آباد نام باغی سرسبز، بهشتی اعجاب‌انگیز در دل کویر و یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری یزد است. این باغ در سال ۱۱۶۰ هجری قمری و در دوره افشاریه با چهار ساختمان اصلی بنا شد. باغ دولت آباد با معماری خاص و بلندترین بادگیر جهان به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است. بازدید از این باغ زیبا می‌تواند یکی از دلچسب‌ترین خاطرات شما در سفر به یزد را رقم بزند.

مدرسه ضیائیه یکی از شاهکارهای معماری ایران است.  بنایی شبیه به تصویر کتاب‌های تاریخی که با قدمتی 800 ساله هنوز هم پابرجاست. مدرسه ضیائیه به همت ضیاءالدین حسین رضی در سال ۶۳۱ هجری قمری ساخته شد تا محلی برای آموزش و یادگیری و مجالس بحث و بررسی علما باشد. علت انتخاب نام زندان اسکندر برای این بنا ورود گروهی از تبعیدیان اسکندر مقدونی به یزد و اقامتشان در این مکان بوده است.
شهرت این بنا در گذشته به اندازه‌ای بوده که حافظ شیرازی در یکی از اشعار خود، بیتی را به آن اختصاص داده است:

مسجد جامع یزد با قدمتی که به قرن ششم هجری قمری برمی‌گردد و معماری بی‌نظیر خود یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های مذهبی شهر یزد است. ساخت این مسجد در دوره‌های حکومتی ایلخانی، ‌صفویان، تیموریان و قاجاریان و در طول صد سال انجام شده است. مسجد جامع یزد بلندترین مناره‌های جهان را با 52 متر ارتفاع،‌ گنبدی دو پوسته و هفت ورودی دارد. هرچند درباره معماری باشکوه این بنا بسیار گفته شده اما برای درک هرچه بهتر عظمت مسجد جامع باید آن را از نزدیک تماشا کرد.

با اینکه یزد در منطقه کویری از ایران قرار گرفته اما هوش و ذکاوت مردم این شهر در معماری باعث رونق آن شده است. از گذشته تا امروز ساخت آب‌انبار راهی برای ذخیره آب باران و جویبارهای فصلی بوده است. بازدید از آب‌انبارهای شش بادگیرکه یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر یزد است می‌تواند تجربه‌ای متفاوت باشد. آب انبارهای شش بادگیر یکی از آب‌انبارهای مهم شهر یزد است که ۱۸۰ سال پیش ساخته شده است. این آب‌انبار دارای شش بادگیر، مخزنی با ۲۰۰۰ متر مکعب مساحت و ۵۵ پله است.

قبل از رزرو با کانتر مربوطه تماس بگیرید
Don`t copy text!
WhatsApp chat