0
آیتم : 0
قیمت کل‪:‬ £0.00
مشاهده سبدتسویه حساب
0
آیتم : 0
قیمت کل‪:‬ £0.00
مشاهده سبدتسویه حساب

تورگلستان

سرزمین کهن گلستان(استرآباد) ،این دیار همیشه سرسبزبزرگترین وآباد ترین سرزمین در شمال ایران در دوره های اول اسلامی و قبل از آن بوده است.این سرزمین تا قرن هفتم موسوم به ایالت گرگان بوده و از قرن هفتم تا چهاردهم بنام ایالت استرآباد نامیده می شد.سابقه تمدن آن به حدود هفت هزار سال بر می گردد.در حقیقت یکی از قدیمی ترین ایالتها ی ایران و مرکز عمده تمدن آریاییها بوده است. از کرانه جنوبی و شرقی دریای خزر و در حصار کوههای مه گرفته و جنگلهای درهم آلود آرمیده و این استان از شمال به دریای خزر و کشور ترکمنستان از شرق به استان خراسان شمالی ،از جنوب به استان سمنان و از غرب به استان مازندران محدود و با برخورداری از 22 هزار کیلومتر مربع مساحت 3/1 درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد.گلستان استانی است که از مسیرهای ترانزیتی هوایی ،راه آهن و جاده بین المللی با سایر نقاط ایران مرتبط می باشد.

این استان با  1700000 نفر جمعیت، 23 بخش ،53 دهستان، 13 شهرستان و 25 شهر ،4دریاچه ،3 تالاب بین المللی ،6 پارک جنگلی ،پارک ملی و منطقه حیات وحش گلستان ،5 اثر تاریخی ثبت شده و صدها رودخانه کوچک و بزرگ استان را به عنوان یکی از مهمترین نقاط گردشگری ایران تبدیل نموده است.

آثار بدست آمده از غارهای مکشوفه از نقاط مختلف گلستان از زندگی اجتماعی دیرینه ای در این دیار خبر می دهد و این دیرینه گی تاریخی حکایت از سلحشوری و پایداری مردمان این خطه دارد. مردم گلستان اکثراً به زبان مازندرانی (گیلکی،کتولی) تکلم می کنند این زبان بازمانده زبان ایرانیان قدیم (پارسی میانه است ) که نسبت به زبان فارسی دیرتر و کمتر تحت تاثیر زبانهای غربی و مغولی و تاتار قرار گرفته است.

از نظر تاریخی با بررسی و تحقیقات بعمل آمده مشخص گردید که گلستان از دیرباز محل سکونت انسانهای دوره پارینه سنگی میانه و جدید بوده و بعنوان قدیمی ترین پناهگاه انسان های اولیه بوده است

توتونکاری در استان گلستان در سال 1318 بصورت پیمانکاری و ارباب رعیتی شروع و مالکین قصبات به عنوان پیمانکاران طرف قرارداد دخانیات با کمک زارعین تحت سرپرستی خود اقدام به کشت توتون می نمودند. پس از گذشت زمان و اجرای قوانین اصلاحات ارضی بتدریج زارعین صاحب زمین شده و خود رأساً اقدام به انعقاد پیمان کشت توتون با دخانیات نمودند و توتونکاری در گلستان رونق گرفت و مروجان کشت استخدام و به آموزش توتونکاران همت گماردند و واریته ای همچون باسما، تیکلاک، و ترابوزان کشت اصلی در استان بوده است. در سالهای اخیر با توجه به تغییر ذائقه مصرف کنندگان سیگار و ساخت سیگارتهای لوکس دو واریته ویرجینیا و بارلی جایگزین واریته های گذشته بغیر از باسما شده است.
 شهر گرگان یا همان استرآباد بر اساس متون مکتوب , آثار تاریخی چندین هزار ساله دارد . در گذشته  شهر همیشه بر فضایی چون مرکز شهر , محلات , گذرگاهها میادین و … استوار بوده است , بافت قدیمی به جا مانده در استرآباد غالبا متعلق به دوران صفویه , زندیه و علی الخصوص وابسته به سبک دوران قاجار است , در معماری بافت قدیم , عواملی مثل آب , زمین , تابش نور خورشید وهمچنین عوامل اجتماعی فرهنگی نقش به سزایی داشته است .گرگان توسط بارویی به طول 6 کیلومتر محصور بوده است و بر نقاط مختلف این بارو و به فاصله های معین برجهایی قرار داشت که در آنها قراولان از شهر محافظت می کردند رفت و آمد از 4 دروازه انجام می گرفت در حاشیه بیرونی باروها خندقی عمیق حفر شده بود که از خاک آن باروها را بنا کرده بودند , از اواسط حکومت قاجار استرآباد به سوی تخریب و ویرانی کامل رفت و در اوایل حکومت پهلوی اول باقی مانده آنهم از بین رفت و با معماری و فرم امروزی دوباره شکل گرفت

 
بدون شک گرگان از زیباترین شهرهای شمالی کشورمونه که در هر فصلی جذابیت های خاص خودش رو داره که ما در اینجا سعی داریم بهترین زمان سفر به گرگان رو بهتون معرفی کنیم. در فصل بهار به دلیل خنکی هوا در عین حال گرمای مطبوعی که حاکم بر جریانات هوا در این شهره بسیار فصل خوبی برای سفره و به هیچ عنوان هوای شرجی احساس نمیشه . البته در روزهای اغازین بهار تمام جنگل ها به صورت کامل سبز نشدن و تا واوایل اردیبشهت ما معمولا طول میکشه . دراردیبهشت تمامی دشت ها پر از گل میشن و تمام جنگل به نهایت سرسبزیشون میرسن و با باران نرم و ممتدی که تو این ماه معمولا تو شهر گرگان میباره , جنگل باران خورده تو نهایت زیباییش قرار میگیره . در خرداد ماه رویش گل به دشت های ییلاق های مرتفع میرسه و اونجاها با کمی تاخیر بهار رو تجربه میکنن . در خرداد ماه کمی هوا گرم تر میشه ولی هنوز هم جنگل ها سرسبزی بهاری خودشون رو دارند . در تابستان هوا گرمتر میشه و معمولا برای گردشگرانی که از شهرهای دیگه کشور و با اقلیم متفاوت به شهر گرگان میان تحمل هوای شرجی سخت تره و در این فصل سفر به ییلاق ها و مناطق مرتفع تر توصیه میشه که هوا در اون ها همچنان بهاریه . البته شهر گرگان به دلیل دوری از دریا و نزدیکی به کوه و جنگل دارای اب و هوای معتدل تری نسبت به شهرهای ساحلی بوده و میزان رطوبت پایین تره . با این حال این اب و هوا برای بیشتر گردشگران مطبوع نیسته و سفر و اقامت در ویلا های ییلاقی بیشتر از شهرتوصیه میشه . با اغاز فصل پاییز خنکی هوا از راه میرسه و دوباره هوا مطبوع میشه و تغییر رنگ درختان جنگلی اغاز میشه . پاییز از ارتفاعات بالاتر شروع میشه و نوک کوه ها درختان به رنگ های مختلف نقاشی میشن و جلوه زیبایی رو ایجاد میکنند . در ماه های مهر و ابان پاییزرو میشه تو ارتفاعات و روستاهای ییلاقی دید اما از اواخر ابان ماه و از اوایل اذر ماه پاییز به شهر گرگان میرسه و مسیر جنگلی پارک النگدره و ناهارخوران به یکی از زیباترین مسیرهای پاییزی کشور تبدیل میشن . درختان انجیلی بومی منطقه که در هر درخت تا سه رنگ هم پاییز میکنند و شما در یک درخت میتونید برگ هایی به رنگ قرمز زرد نارنجی جیگیری و یا سبز رو  به صورت همزمان ببینید.این ماه از سال به دلیل برگ فرش شدن تمامی جنگل ها و درختان رنگارنگ از نطر من بهترین زمان سفر به گرگان هستش که نباید به راحتی از دست داد. با شروع زمستان برگ ها کامل میریزند و جنگل ها کاملا بدون پوشش میشند که در این ماه ها سفر به مناطق مرتفع گرگان به دلیل بارش برف بیشتر و ایجاد مناظر شگفت انگیز بر روی کوه ها بسیار توصیه میشه . در زمستان سفر به روستاهای جنگلی و اقامت در کلبه های چوبی گرگان در دل جنگل و تماشای اتش در بخاری های هیزمی در روزهای برفی رو از دست ندید.
برج گنبد قابوس
آبشار کبود وال
آبشار رنگو
جنگل النگدره
پارک جنگلی ناهارخوران
آبشار های شیرآباد
دهکده جهان نما
پارک ملی گلستان
چشمه گل رامیان
دریاچه توشن
قلعه ماران
دیوار بزرگ جرجان
بازار نعلبندان
مسجد جامع گرگان
خانه امیر لطیفی
آبشار لاملیچ
کاخ موزه گرگان
کاخ آقا محمد خان قاجار
روستای قرن آباد گرگان
منطقه شکار ممنوع چلچلی
باغ روس ها
روستای زیارت گرگان

گنبد قابوس  از سده چهارم هجری است که بر فراز تپه‌ای خاکی که نزدیک به ۱۵ متر از زمین بلندتر است قرار دارد. ارتفاع بنا به همراه پی آن نیز ۷۲ متر است و به واسطه اینکه در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان پانزدهمین اثر تاریخی ایران قرار گرفته و بلندترین برج تمام آجری جهان است، از سایر جاذبه های ایران متمایزتر است.

این بنایی تاریخی در شهر گنبد کاووس، شمال ایران در استان گلستان قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است و از جمله سازه های معماری ایران است که وجهه ای جهانی دارد و به عنوان بهترین اثر تاریخ مهندسی بشر شناخته می شود و دلیل ساخت آن هنوز هم مشخص نیست و تنها سوالاتی بی جواب درباره آن وجود دارد.

این برج به دستور شمس‌المعالی قابوس بن وشمگیر حاکم سلسله زیاریان و ادیب، در سال ۳۷۵ هجری خورشیدی در پایتخت زیاریان ساخته شد. وی مشهورترین پادشاه آل زیار بود که یاقوت حموی -جغرافی‌دان و تاریخ‌نویس مشهور- او را جنگجویی بی‌همتا و ادیبی فاضل توصیف می کند. وی پدربزرگِ کسی بود که قابوس نامه یعنی یکی از ماندگارترین کتاب‌های تاریخ ایران را نگاشت و خودش هم یکی از ماندگارترین بناهای ایران را در این سرزمین به یادگار گذاشت.

آرامگاه شمس المعالی قابوس بن وشمگیر در این استان و در بالای تپه ای در میان پارک بزرگ شهر گنبد کاووس قرار گرفته است. این گنبد که در اوج سادگی اما زیبایی است نشان دهنده هنر و معماری اوایل دوران اسلامی می باشد.

آبشار کبود وال گلستان  در جنوب شهر علی آباد کتول قرار دارد و تنها آبشار خزه ایی کشور می باشد که  از دامنه شمالی کوه هارون به ارتفاع 1780 متر سرچشمه می گیرد و شفاف و قابل آشامیدن است.

این آبشار تماشایی تا چند سال پیش که هیچ امکاناتی نداشت نیز یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری برای دوستداران طبیعت به شمار می رفت اما امروزه با داشتن امکانات تفریحی مناسب یکی از تفرجگاه های استان گلستان است که بسیاری از علاقه مندان را به سوی خود می کشاند.

این آبشار در میان دره ای جنگلی قرار گرفته است و در طول مسیر تا زیر آبشار اصلی کبودوال چندین آبشار کوچک و بزرگ دیگر نیز وجود دارد که هریک زیبایی خاص خود را دارد.

آبشار رنگو در ۱۵ کیلومتری جنوب‌غربی گرگان و در میان جنگلی به همین نام با محیطی سرسبز به همراه درختان بلند قرار دارد. این آبشار با وجود ارتفاع کم، ساختار نیم‌دایره‌ای جالبی دارد که باعث جذابیت آن شده است.

امکانات تفریحی در این مکان وجود ندارد و مسیرش  کمی مشکل‌ آفرین است بنابراین بهتر است تجهیزات مناسب به همراه داشته باشید.

این آبشار که بستری نیم دایره‌ای شکل دارد، شامل یک محل ریزش اصلی و چند محل ریزش فرعی است و حدود ۷ متر ارتفاع دارد. با توجه به وضعیت و نمای زیبای آبشار و وجود تنوع پوشش گیاهی در پیرامون آن و برخورداری از هوای خنک و لطیف، یکی از جاذبه‌های طبیعی استان محسوب می‌شود.

جنگل النگدره  از پارک های جنگلی برتر استان گلستان و ایران محسوب می شود که امکانات رفاهی نسبتا خوبی برای گردشگران در آن وجود دارد که در پاییز از مشهورترین جاذبه های طبیعی ایران برای بازدید به شمار می آید.

پارک جنگلی النگدره از جمله پارک های طبیعی چهارفصل است و در هر زمانی از سال می توان از زیبایی های آن بهره مند شد. 

این پارک که وسعت آن صد و هشتاد و پنج متر می باشد، در میان خانه های مسکونی قرار گرفته است و البته آب و هوایی خنک تر از قسمت مسکونی این منطقه دارد.

درست از وسط منطقه النگدره رودخانه ایی با نام قلاشی از قسمت جنوبی پارک آغاز می شود و تا شمال پارک امتداد می یابد که در مجاورت این رودخانه سه چشمه نیز قرار دارد.

پارک جنگلی ناهارخوران تفرجگاهی قدیمی و نسبتا معروف است که شهرت ملی دارد که در ۴ کیلومتری جنوب گرگان قرار دارد و با وجود موقعیت خوب و قرار گرفتن در دامنه‌های پر شیب و همچنین داشتن آب و هوای مناسب همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر کشور به خود جذب می‌کند.

قدمت این پارک جنگلی هیرکانی، به عصر ژوراسیک و حدود 40 میلیون سال پیش باز می گردد.این پارک از جمله امکانات این مجموعه می‌توان به رستوران، مهمانسرا، چندین هتل و ویلای تفریحی اشاره کرد.

این منطقه‌ ۱۶۸ هکتاری آب و هوایی مطبوع‌تر از شهر گرگان دارد و انواع پوشش گیاهی از جمله درختان و گیاهان بلوط، افراپلت، نمدار، انجیلی، گیلاس وحشی، ممرز، درختچه‌های تمشک، کوله خاس، ازگیل، کاج، ولیک، سرو، ماگنولیا، شمشاد به همراه حیواناتی از جمله گراز، شغال، راسو، سنجاب، عقاب، شاهین، سهره، ریسک، جغد را در خود جای داده است. 

آبشار شیرآباد در ۶ کیلومتری جنوب شهر خان‌ببین و در میان جنگلی بسیار زیبا واقع شده‌است که شامل ۷ آبشار کوچک بزرگ است که در مسیر رودخانه ای خروشان و در میان جنگل های انبوه و بسیار زیبای شیرآباد جای خوش کرده اند.

گفتنی است؛ ارتفاع بلندترین آبشار ۲۵ متر است.

این منطقه دارای زیبایی های فراوانی است و به همین سبب نام آن به عنوان یک اثر طبیعی و ملی در فهرست سازمان محیط زیست قرار دارد.

روستای جهان نما در میان یکی از زیباترین و تماشایی ترین مناطق حفاظت شده استان گلستان و ایران قرار گرفته است.

منطقه حفاظت شده جهان نما 31747 هکتار وسعت دارد و در ارتفاع بین 600 تا 3086 متری از سطح دریا واقع شده است. این منطقه سالم ترین و دست نخورده ترین جنگل های میان بند (جنگل های دامنه کوه) را در شمال ایران دارد و گفته می شود تنها منطقه ای در کشور است که ببرها می توانند به راحتی در آن زندگی کنند.

منطقه جهان نما که به عنوان بام استان گلستان معروف است بعد از پارک ملی گلستان وسیع ترین منطقه حفاظت شده استان است و از سال 1352 زیر نظر سازمان محیط زیست قرار دارد. جنگل های جهان نما از نوع جنگل های هیرکانی هستند و در میان قدیمی ترین جنگل های دنیا قرار دارند. 

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان، منطقهٔ حفاظت شده‌ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است. 

این منطقه قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونهٔ گیاهی و ۳۰۲ گونهٔ جانوری، از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت خود جای داده‌است و به همین دلیل از سوی یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است.

جنگل گلستان بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران چه از لحاظ کمیت و چه از نظر تنوع حیات جانوری و گیاهی است. 
تنوع زیستی پارک ملی گلستان حتی فراتر از برخی کشورهای اروپایی است که صدها برابر این پارک وسعت دارند. نام استان گلستان هم از روی این منطقه انتخاب شده‌است.
 
پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است. جمعیت قوچ‌ومیش‌های این پارک ملی در دهه ۱۳۵۰ حدود ۱۵۰ هزار رأس برآورد شده‌بود که معادل نزدیک به سه‌چهارم کل جمعیت گوسفندان اوریال دنیا می‌شد.

چشمه گل یکی از چشمه های زیبای ایران است که در استان گلستان، 5 کیلومتری جنوب شهرستان رامیان و جنوب شهر رامیان واقع شده و زیبایی کم نظیرش آن را به یکی از نقاط دیدنی و مجذوب کننده استان گلستان تبدیل کرده است. 

گل رامیان به عنوان عنصر نمادین جایگاه مقدس نیایش آب در فرهنگ و آداب و هنر سرزمین آرامیان جایگاه ویژه ای داشته است. 

چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی به طول ۹۰ متر و به عرض ۸۰ متر و به عمق ۳۴ تا ۴۴ متر و به روایتی ۸۰ متر است که در ارتفاع ۳۲۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

آب چشمه از کف زمین می جوشد. رنگ این چشمه به دلیل عمق زیاد به صورت سبز تیره بسیار خوشرنگ و جالب است.

توشن ، نام روستایی در ۲٫۵کیلومتری جنوب شهرگرگان واقع در استان گلستان است که در دهستان انجیر آب قرار دارد و دارای طبیعت بسیار زیبا است.

این دریاچه در حاشیه جنوبی روستای توشن در النگدره واقع در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان گرگان قرار دارد. طول دریاچه در حدود ۳۰۰ متر و عرض آن ۱۳۰ متر است. ارتفاع دریاچه از سطح دریا ۲۵۰ متر است.

روستای توشن به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه ، آب و هوای معتدل و مرطوب ، وجود آببندان ، مناطق جنگلی، دریاچه و سد ، وجود ماهیان مختلف در آب دریاچه ، و همچنین نزدیکی به شهر گرگان ، از سال‌های گذشته مورد توجه اهالی متمکن گرگان و گردشگران قرار گرفته است.

قلعه ماران در حدود ۷۶ کیلومتری از مرکز استان گلستان واقع شده، در واقع یک قله است. قله ای با ارتفاع حدود ۲۴۳۰ متر، که زمانی بر بلندای آن قلعه ای سنگی و غیر قابل نفوذ ساخته بودند. قلعه ماران گلستان نام های دیگری نیز دارد.

بسیاری از مردم این مکان را به نام های دژ تاکی، قلعه میران و یا قلعه موران هم می شناسند به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و استراتژیک این منطقه از شهرستان رامیان، حاکمان بسیاری از سلسله ها و قبایل مختلف، این مکان را برای حکمرانی خود در طول تاریخ انتخاب کرده اند.

گفتنی است؛ اینجا یکی از بهترین مناطق استان گلستان برای ماجراجویی، طبیعت گردی و کوهنوردی است. 

دیوار بزرگ جرجان یا دیوار بزرگ اسکندر یا دیوار سرخ که در متون قدیمی با نام مار سرخ نیز نامیده شده‌است، دیواری تاریخی است که از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و تا کوه‌های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه می‌یافته‌است. 

هم‌ اکنون تقریباً تمام این دیوار از میان رفته‌ است و تنها بخش‌ های کوچکی از آن که در زیر خاک مدفون مانده، باقی است.

دیوار تاریخی جرجان پس از دیوار چین (به طول شش هزار کیلومتر)، بزرگترین دیوار دفاعی جهان است.این دیوار عظیم تاریخی که ۲۰۰ کیلومتر طول دارد در ۲۹ تیرماه سال ۱۳۷۸ به ثبت ملی رسیده‌است.

عکس این دیوار نخستین بار توسط اریک اشمیت باستان‌شناس آمریکایی ثبت شد.

بازار نعلبندان و بازار روس‌ها با دو سبک متفاوت در دو شهر غربی و شرقی استان گلستان، از مراکز عمده اقتصادی به شمار می‌روند که در فاصله تقریبا ۱۰۰ کیلومتری از هم قرار دارند.

این بازار از جمله بازارهای سنتی کشور محسوب می‌ شود که در عین این که قدمت تاریخی داشته و بافت تاریخی خود را حفظ کرده است، هنوز به‌عنوان یکی از بازارهای فعال محلی این شهر جنب و جوش گسترده‌ای دارد.

بازار نعلبندان از گذشته‌ها تاکنون قلب تپنده شهر استرآباد به شمار می‌رفته است و قدمت آن به قرن چهارم هجری می‌رسد.

بازار قدیمى گرگان که قدمتى دیرینه دارد، از نظر سبک معمارى یکى از زیباترین بازارهاى شمال ایران محسوب مى‌شود. بر اساس مدارک موجود، قدمت این بازار به سال ۳۷۵ هجری قمری بر می‌گردد. 

مسجد جامع گرگان از بناهای تاریخی و قدیمی‌ترین مسجد شهر گرگان است. این مسجد در کنار بازار اصلی نعلبندان این شهر قرار دارد و در عصر سلجوقیان ساخته شده و دارای مناره‌های کروی است که روی آن کتیبه‌ای به خط کوفی قرار دارد.

مسجد جامع گرگان با مناره‌ای گرد و آجری، منبر منبت کاری شده دوره تیموری و دو لنگه درب چوبی با معرق‌کاری کم نظیر موزه‌ای از ادوار گوناگون تاریخ استرآباد از دوره سلجوقی تا امروز است.

خانه امیر لطیفی در گرگان، ضلع شمالی مسجدجامع واقع شده و مربوط به دوره قاجار است و در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۹۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنا به مساحت ۹۵۶ متر مربع بنایی است دو طبقه که در اواخر دوره قاجار توسط مرحوم مهدی خان ملک به عنوان منزل مسکونی ساخته شده بود و دارای دوبخش هسته اصلی بنا و بخشهای خدماتی است.

موزه صنایع دستی گرگان به عنوان اولین موزه صنایع دستی استان گلستان درخانه امیرلطیفی واقع شده است. 

آبشار لاملیچ در استان گلستان واقع است. آبشاری است در جنوب روستای سر کلاته که به خراب شهر شهرت دارد. 

این روستا در سی کیلو متر غرب گرگان در مسیر جاده تهران و در سمت جنوب در حاشیه جنگل قرار دارد. آبشار به ارتفاع ۸۱ متر از یک مکان رفیع و بلند به کف دره میریزد و چون در محل ریزش از بین درختان ملیچ که گاهی ملیج و ملچ هم گفته می شود می گذرد به لاملیچ شهرت یافته است. 

کاخ اختصاصی گرگان یا کاخ موزه گرگان یا کاخ سلطنتی گرگان مربوط به دوره پهلوی اول است.

کاخ شهر گرگان که یکی از ۱۲ کاخ خانواده پهلوی در کشور و محل اقامت این خانواده در منطقه بوده‌است، پس از مرمت به کاخ موزه گرگان تبدیل شده‌است. این کاخ موزه اولین موزه شمال، چهارمین موزه تخصصی باستان‌شناسی و بیست و چهارمین موزه کشور محسوب می‌شود. 

این بنا در سال ۱۳۴۳ به عنوان موزه گشوده می‌شود و تا سال ۱۳۶۱ دایر می‌ماند و پس از بازسازی دوباره افتتاح می‌شود. این بنا که در دو طبقه به سبک اروپایی ساخته شده، در سال ۳۱۷ به دستور رضاخان در کنار مجموعه‌ای از ساختمان‌های اداری در آن سال‌ها از جمله شهرداری، ثبت احوال، مدرسه ایرانشهر و اداره پست گرگان بنا شد. 

این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۳۶ به شمارهٔ ثبت ۱۵۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است و با مرمت و بازسازی در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۸ افتتاح شده‌است. کاخ موزه گرگان شامل دو بخش همکف و طبقه بالاست که در طبقه همکف ۳۰ تن از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره معاصر همراه با تندیس معرفی شده‌اند که به بخش مشاهیر مشهور است.

کاخ آقا محمدخان قاجار مربوط به اوایل دوره قاجار است و نخستین کاخ این دوره قلمداد می‌شود.

این عمارت تاریخی یکی از با ارزشترین آثار تاریخی شهرستان گرگان است که از آن به عنوان تنها عنصر باقی‌مانده معماری دارالحکومه آقامحمدخان یاد می‌شود.

این کاخ در شهر گرگان، خیابان کاخ، روبروی دبیرستان ایرانشهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

این کاخ بوسیله آقامحمدخان قاجار در سال ۱۱۶۵ خورشیدی در باغ معروف به «عباس خانی» در گرگان (استرآباد) بنا شد. سال‌ها پس از آن، پهلوی اول نیز در ۶۰۰ متری این کاخ، کاخ خود را بنا کرد.

قرن آباد، روستایی است در 20 کیلومتری شمال شرقی گرگان در استان گلستان ایران قرار دارد. این روستا در دهستان استرآباد جنوبی قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۱٬۹۶۱ نفر (۵۰۷ خانوار) بوده است.

از نظر وضعیت طبیعی و اقلیمی دارای آب و هوای نیمه خشک معتدل و نیمه مرطوبه و به دلیل قرار گرفتن در کناره های جنگل از درصد رطوبت بالایی برخوردار بوده است.

گفتنی است؛ از پیشینه این روستا اطلاعات تاریخی دقیقی ارائه نشده است.

منطقه شکار ممنوع چلچلی ، منطقه‌ای زیبا با ۳۳,۱۰۰ هکتار مساحت در جنوب شرق گرگان قرار دارد و به آن نام کوه چلچلی داده‌اند.

به دلیل حفاظت و وجود جنگل‌های هیرکانی، اکوتون و ارتفاعات چلچلی، زیستگاه مناسبی برای انواع حیوانات در معرض خطر از جمله مرال (گوزن قرمز)، قوچ و میش، خرس، شوکا، پلنگ، کبک دری و انواع پرندگان دیگر فراهم شده است. علاوه بر این، وجود رودها، چشمه‌ها، جویبارها، پوشش متنوع گیاهی و آب‌و‌هوای مطبوع این منطقه را به مقصدی جذاب برای گردگشران تبدیل می‌کند.

باغ و عمارتی قدیمی در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی و قسمت غربی امام زاده بی بی هور و بی بی نور در محله شیرکش گرگان قرار دارد که به «باغ روس ها» معروف و زمانی کنسولگری روسیه بوده است.

این باغ و عمارت داخلش به صورت نیمه متروکه باقی‌مانده است که به دلیل قدیمی بودن گاهی دیوار باغ بر اثر بارش برف و باران فرو می‌ریزد و دوباره مرمت می‌شود.

باغ روس ها از درختان کهنسال کاج و سرو، تعدادی حوض، باغچه و جوی آب تشکیل شده است که هم اکنون اثر چندانی از آنها باقی نمانده است، همچنین کنسولگری روسیه از دو بنا، شامل ساختمان ورودی و عمارت اصلی تشکیل شده است.

ساختمان ورودی باغ، به صورت دو طبقه از آجر، گچ، خاک و لایه‌ای از رنگ زرد ساخته شده است و طبقه همکف این ساختمان از یک درب چوبی و دو ستون آجری با طاق های هلالی و نیم دایره و طبقه اول از درب و پنجره هایی چوبی و یک تراس با نرده های خراطی تشکیل شده است.

روستای زیارت یکی از مناطق ییلاقی و زیبای استان گلستان است که در مجاورت مرکز این استان گرگان قرار گرفته است. این روستا در حدود هفت کیلومتری جنوب پارک جنگلی ناهار خوران و در دهستان استر آباد جنوبی قرار دارد و مسیر دسترسی به آن هم از جاده زیبای همین پارک جنگلی است. زیارت در دامنه های کوه های اطراف گیلان و در مجاورت رودخانه خاصه رود گسترش یافته است.

روستای زیارت به اسامی دیگری همچون زیارت خاصه رود، زیارت خسرو و زیارات نیز شناخته می شود. این روستا در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا قرار دارد.

اختلاف 10 الی 15 درجه با شهر گرگان و فاصله کم آن با مرکز شهر، این روستا را به منطقه ییلاقی و گردشگری مشهوری تبدیل کرده است.

Don`t copy text!
WhatsApp chat