0
آیتم : 0
قیمت کل‪:‬ £0.00
مشاهده سبدتسویه حساب
0
آیتم : 0
قیمت کل‪:‬ £0.00
مشاهده سبدتسویه حساب

تورقشم

جزیره قشم یکی از بزرگترین جزایر ایران و خلیج فارس می باشد که در استان هرمزگان واقع شده است. این جزیره رویایی از نظر موقعیت جغرافیایی از شمال به بندر عباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از بندر لنگه، از شمال شرق با جزیره هرمز، از شرق با جزیره لارک، از جنوب با جزیره هنگام، از جنوب غربی با جزایر تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی همجوار می باشد. جزیره قشم  حدود ۱۴۹۱ کیلومتر مربع وسعت دارد که مساحت آن 2.5 برابر بزرگتر از بحرین دومین جزیره بزرگ در خلیج فارس است. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 انجام شد، این جزیره ۱۴۸٬۹۹۳ نفر جمعیت دارد که اکثر آنها اهل تسنن می باشند. زبان اصلی مردم این منطقه فارسی می باشد که با گویش بندری با یکدیگر صحبت می کنند. آب و هوای این جزیره گرم و مرطوب است که  میانگین دمای هوای سالیانه آن 26 درجه می باشد. از آنجا که جزیره قشم مرکز اصلی توسعه منطقه آزاد تجارت و صنعت می باشد، گردشگران بسیاری از تمام دنیا به این جزیره سفر می کنند. در ادامه مطلب به مهم ترین جاذبه های توریستی قشم اشاره خواهد شد. 

از سال ۱۳۲۰ ق و در دوره مظفری جریره قشم و بندر خمیر به اتباع داخلی ایران اجاره داده شد و این دو مکان جزیره قشم و بندر خمیر را خازن الدوله پسر امین السلطنه تیول خود قرار داده بود)دژگانی،ص ۳۳( هر دو مکان در واقع در سال ۱۹۰۳ م در اجاره معین التجار بوده اند و او از سوی مسئول بنادر خلیج فارس این دو مکان را اجاره کرده بود) ۱۵۵۱٫Lorimer,p ( قشم به وساطت شیخ احمد گله داری نزد معین التجار به شیخ حسن قشمی به مبلغ سه هزار و پانصد تومان اجاره داده شد. )دژگانی،ص ۳۳ ( در سال ۱۹۰۳ م ماهی خشک، گل سرخ و نمک صادرات جزیره قشم و برنج، شکر و قهوه واردات این جزیره بود ) ۱۵۵۸٫Lorimer,p (. در سال ۱۹۰۹ م انگلیسی ها در جزیره قشم فعال بودند و در باسعیدو که از دوره فتحعلی شاه پایگاهی را اجاره کرده بودند، در این سال زغال پیاده نمودند و مداوم در باسعیدو رفت و آمد داشتند. تعداد زیاد قبرهای انگلیسی موجود در باسعیدو نشان دهنده حضور زیاد انگلیسی ها در این جزیره است(اقتداری،ص ۲۳۴ و۲۳۵ ).

در دوره احمدشاه قاجار، جزیره قشم دارای هزار و سیصد خانوار بود و سی قریه داشت، جمعیت شهر قشم چهار هزار نفر و جمعیت مناطق دیگر آن شش هزار نفر بوده است. تجارت جزیره قشم با هند بود و کالاهایی نظیر گندم، ریسمان، پارچه، برنج، چایی، آرد، برنج، شکر و قند واد جزیره می شد. صادراتی از این بندر صورت نمی گرفت و فقط ماهی به جزیره هنگام فرستاده می شد. دریانوردان آن جا دویست عدد کشتی بادبانی داشتند. وصول کنندگان مالیات ضابطان محلی بودند و چهار هزار تومان سالانه مالیات به دولت ایران پرداخته می شد.این بندر تفنگچی حکومتی نداشت. کارگاه های چادر بافی در آن جا زیاد بود(وثوقی،ص ۲۰۳ – ۲۰۵ ) عایدات گمرگ آن جا سیصد تا هفتصد تومان و سالیانه سی هزار تومان بود. علت این تفاوت هم به واسطه تابستان بود که تمام اهالی از قشم به میناب می رفتند و کسی در قشم نمی ماند. گمرک آن جا نیز اجاره بود(همان، ص ۲۰۶ ) در ابتدای سده بیستم و در سال ۱۹۱۶ م گمرکات جزیره قشم اعم از گمرک، قشم، گمرک باسعیدو و گمرک لافت، تحت نظر استاندار خلیج فارس در بوشهر بودند(وادالا،ص ۱۳۸) در دوره پهلوی اول مردم جزیره قشم به علت رکود معاملات مروارید، بی آبی، بیکاری، دوری از سواحل اصلی، عدم توجه دولت های وقت، فشار بی رویه ماموران به ساکنان متعصب در کشف حجاب، سربازگیری، تاسیس گمرک و عوارض گمرکی، انحصار تجارت خارجی و جلوگیری از حمل قاچاق، حدوث زلزله های متعدد قوی به کشورهای عمان، پاکستان، زنگبار، هندوستان و شیخ نشین های خلیج فارس مهاجرت کردند.(نوربخش،ص ۱۸۴) با وجود این جزیره قشم در این دوره دارای آبادی های متعدد بوده و جمعیت آن در حدود ۱۲۰۰۰ نفر بود و شغل مردم آن جا در کنار داشتن اندکی کشاورزی، ماهی گیری و صید مروارید بود و با کرانه های عمان و بندرعباس روابط تنگاتنگ داشتند. رفت آمد مردم نیز از این جزیره به سایر نقاط با کشتی های بادی بود. معادن نمک و نفت آن نیز شناخته شده بود.( بایندر،ص ۶۶ ) در این دوره کلیه حکام عرب و بنی معین از جزیره قشم کنار گذارده شدند و به جای ایشان حکامی از جانب مرکز انتخاب و منصوب گشتند. چون جزیره قشم آن زمان تابع بوشهر بود و حتی به شکایات مردم قشم نیز حکام بوشهر رسیدگی می کردند و از طرف دولت به تنگسیری ها ماموریت داده شده بود تا به قشم بیایند و اداره امور را عهده دار گردند. در سال ۱۳۰۴ نخستین بخشدار رسمی دولت به نام آقای آشغانی از تهران وارد قشم شد( نوربخش،ص ۱۸۴ و ۱۸۵)  در دوره پهلوی دوم جزیره قشم از بخش های شهرستان بندرعباس بود و پنج جزیره هنگام، لارک، هرمز، تنب بزرگ و تنب کوچک زیر نظر بخش قشم بودند و روستاهای مهم آن شامل باسعیدو، صلخ و درگهان می شد. شغل ساکنین آن نیز ماهیگیری، کشاورزی و دریانوردی بود(دهخدا،ص ۱۷۵۹۶)  این جزیره در حدود چهل روستا و دهستان داشت و جمعیت آن حدود هیجده هزار نفر بود و چون هوای جزیره هرمز بسیار گرم بود، مردم متمکن آن در ایام تابستان به شهر میناب می رفتند و کارگران جزیره در فصل زمستان در معادن خاک سرخ این جزیره مشغول به کار بودند و محصول خرمای آن جا نیز در نوع خود بی نظیر بود و خوراک بیشتر مردم جزیره را تشکیل می داد. (میریان،ص ۴۹۵ و ۴۹۶ ).

متوسط دمای این جزیره در گرم‌ترین زمان سال یعنی از اوایل تیر تا اوایل مرداد، ۳۴ درجه سانتیگراد است و تا ۳۸ درجه سانتگراد نیز افزایش پیدا می‌کند. متوسط دمای سردترین زمان سال که از اوایل دی ماه تا اوایل بهمن ادامه دارد، ۱۸٫۵ درجه سانتیگراد، حداقل دما ۱۳٫۵ درجه سانتیگراد و حداکثر دما ۲۳ درجه ساتنیگراد است. در کل بهترین زمان سفر قشم از این نظر از اوایل آذر تا اوایل فروردین است.

در این ماه‌ها متوسط دما تقریبا ۲۰ درجه سانتگراد بوده و دما از ۲۴٫۵ بیشتر نمی‌شود. در ضمن اگر قصد چادرزنی در فضاهای باز را دارید، باید بگویید در اوایل دی تا بهمن احتمال کم بارش باران وجود دارد

جنگل های حرا
دره ستارگان
غارهای خَربِس
جزایر ناز
جزیره هنگام
تنگه چاهکوه
چاه‌های تلا
غار نمک‌دان
ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها
قلعه پرتغالی ها
مراکز خرید قشم

اگر از راه زمینی و با خودروی شخصی به جزیره قشم سفر می‌کنید، پس از رسیدن به بندر پهل و سفری 20 دقیقه‌ای با کشتی به بندر لافت، سرزمین جنگل های سرسبز حرا و یکی از جاذبه های گردشگری قشم می‌رسید. این جنگل‌ها که 86 هزار هکتار وسعت دارند، در کم‌عمق‌ترین قسمت خلیج فارس واقع شده‌اند. عمق آب در این منطقه فقط 1.5 متر است و در زمان جزر آب، که هر شش ساعت یک‌بار اتفاق می‌افتد، به راحتی می‌توانید در میان درختان قدم بزنید. اما اگر در زمان مد دریا هم به جنگل‌های حرا رسیدید، جای نگرانی نیست! قایق‌های گردشگری منتظر شما هستند تا جنگل‌های حرا را به عنوان یکی از تفریحات دریایی قشم تجربه کنید. درختان این جنگل‌ها که با جذب نمک آب شور دریا را شیرین می‌کنند، خانه حیواناتی مانند حواصیل دریایی، مارماهی، کفچه نوک تیز و خرچنگ است. درختان مانگرو به جز مصارف دامی، در تهیه بسیاری از داروهای صنعتی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دره ستارگان در 20 کیلومتری شهر قشم و کنار روستای برکه خلف واقع شده است. بومیان منطقه به این دره «استالهَ کَفتَه» می‌گویند. دره ستارگان یکی دیگر از محبوب ترین و البته زیباترین مکان های دیدنی قشم و جاذبه های طبیعی این جزیره محسوب می‌شود. دلیل نام‌گذاری این منطقه یک افسانه محلی است؛ که طبق آن در گذشته ستاره‌ای از آسمان سقوط کرده و این اثر هنری را به وجود آورده است. حتی بعضی‌ها فراتر رفته و معتقدند این دره پر از جن است و صداهایی را که شب‌ها از این دره می‌آید به این موضوع ربط می‌دهند. اما حقیقت این است که دره ستارگان که تنها ژئوپارک طبیعی خاورمیانه محسوب می‌شود، طی سال‌ها فرسایش خاک به وجود آمده و صدای فوق ناشی از وزش باد در میان صخره‌هاست. دره ستارگان یکی از جاهای دیدنی قشم در شب است. چرا که در شب ستاره‌ها آن‌قدر به شما نزدیک‌اند که واقعا حس چیدن ستاره‌ها به‌تان دست می‌دهد. پس اگر به این نوع افسانه‌ها اعتقاد ندارید و می‌توانید ترس خود را کنار بگذارید، لذت شب ماندن در این دره را هم تجربه کنید. اما یادتان باشد که بیتوته شبانه در دره ستاره‌گان به مجوز رسمی از مدیریت ژئوپارک قشم نیاز دارد.

در مسیر رفتن به سمت دره ستارگان، یکی از زیباترین جاهای دیدنی قشم قرار گرفته است. این غارها در 10 کیلومتری شهر قشم واقع شده‌اند و حدود 30 متر از سطح زمین ارتفاع دارند. غارهای خربس توسط گرداب‌های ناشی از بارش شدید باران و خالی شدن ماسه‌های درون سنگ‌ها به وجود آمده‌اند. این غارها زمانی که محل زندگی انسان‌ها بوده‌اند، به شکل امروزی خود درآمده‌اند. غارهای خربس در واقع مجموعه‌ای از چهار دهانه غار است که از داخل و توسط راهروها و اتاق‌هایی به هم متصل هستند و روزنه‌هایی برای عبور نور و گردش هوا در آن‌ها ایجاد شده است. با ورود به این غار‌های رازآلود از دیدن همکاری طبیعت و انسان، که آثار طبیعی، نقاشی‌ها و کنده‌کاری ها را به وجود آورده‌اند، بهت زده خواهید شد و سفری به تاریخ را تجربه خواهید کرد. بعضی از تاریخ‌نگاران معتقدند این غارها زمانی به عنوان پرستش‌گاه  پیروان آیین مهرپرستی  یا گورستان زرتشتیان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. کاربرد غارهای خربس هر چیزی که بوده، امروزه آن‌ها را در ردیف جاذبه های گردشگری قشم و یکی از عجایب هفتگانه این جزیره قرار می‌دهد.

جزایری که ناز می‌کنند! بله دقیقا همینطور است. این جزایر خالی از سکنه که در جنوب جزیره قشم قرار گرفته‌اند، به دلیل اینکه زمان پایین رفتن آب دریا توسط راه باریکی به ساحل متصل می‌شوند و زمان بالا آمدن آب دوباره از ساحل جدا می‌شوند و به اصطلاح برای پیوستن به ساحل ناز می‌کنند، به این نام معروف شده‌اند. این جزایر یکی از بهترین مکان‌ها برای تفریحات دریایی قشم است. پیاده‌روی و عکاسی در ساحل مخصوصا در زمان غروب آفتاب آرامش عجیبی به شما می‌دهد. هم‌چنین اگر عاشق ماهی‌گیری هستید در جنوب جزایر ناز این امکان برای شما فراهم است  تا در سکوت از ماهی‌گیری خود لذت ببرید. جزایر ناز برای عاشقان تفریحات دریایی مدرن هم آماده هستند. آفرود سواری، پاراگلایدر، جت اسکی و قایق سواری از جمله تفریحات دریایی قشم هستند؛ که انجام آن‌ها با چشم‌انداز منحصر‌به‌فرد دریا و جزیره  لذت بیشتری دارد.

هنگام، جزیره ای شگفت انگیز و کوچک با ظاهری ساده و دوست داشتنی در جنوب جزیره قشم است. این جزیره به دلیل فاصله کمی که از شهر قشم دارد، در برنامه سفر بیشتر مسافران قرار دارد. اغراق نیست اگر بگوییم جزیره هنگام بیشتر جاهای دیدنی قشم را به خود اختصاص داده است. به طوری که اگر بخواهید از تمام آن‌ها بازدید کنید، خودش سفر جداگانه‌ای را می‌طلبد. برای رسیدن به هنگام از سمت شهر قشم باید خود را به بندرگاه روستای شیب دراز برسانید. آن‌جا قایق‌ها منتظر شما هستند تا ماجراجویی خود را آغاز کنید. اگر در فصل پاییز به جزیره قشم سفر کنید و قبل از ساعت 11 صبح به این مکان برسید، اولین چیزی که از دیدن آن سیر نمی‌شوید شیطنت دلفین‌ها است. ساحل نقره‌ای، بازارچه ساحلی جزیره، دیدن آکواریوم طبیعی، اقامت در اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی و لذت خوردن سمبوسه مخصوص و خرید سوغاتی از دیگر جاذبه های گردشگری قشم و جزیره هنگام محسوب می‌شوند. یکی از معروف ترین جاهای دیدنی قشم در شب ساحل درخشان جزیره هنگام است؛ که در کم‌تر ساحلی می‌توانید آن را تجربه کنید. در واقع نور ساطع‌شده از فیتوپلانگتون‌های دریایی رقص آب و نور را در شب پیشکش شما می‌کنند.

به گرند کنیون (Grand Canyon) ایران خوش آمدید. یکی دیگر از جاذبه های طبیعی جزیره قشم دره‌ای عمیق با ارتفاع 100 متر و چاه‌هایی کوچک و کم عمق است که در گذشته برای جمع‌آوری آب باران کنده شده‌اند. این تنگه که در 90 کیلومتری شهر قشم و نزدیک روستای چاهو قرار گرفته‌، در واقع شکافی ضربدری در دل کوه است که به مرور زمان و توسط فرسایش خاک به وجود آمده و تصاویر شگفت‌انگیزی را خلق کرده است. تندیس  معروف به «سه سر نگهبان» که در ابتدای مسیر قرار گرفته است، به همراه سایر اشکال هندسی منظم و نامنظم دیگر بسیار غافلگیرتان خواهد کرد. هر چقدر که به مسیر خود در طول دره ادامه می‌دهید، عرض آن کم و کمتر می‌شود. به طوری که خروج از انتهای آن تقریبا محال است. عکاسی، سنگ‌نوردی و دره‌پیمایی از تفریحات این منطقه است. تنگه چاهکوه می‌تواند ارتباط شما را با دنیای بیرون به کلی قطع کند.

مجموعه چاه‌های تلا که به اشتباه به آن‌ها طلا هم می‌گویند، در واقع محلی برای جمع‌آوری آب شیرین باران در هوای گرم و خشک جزیره قشم بوده‌اند. حفر این چاه‌ها که در بندر لافت و پشت قلعه نادری قرار گرفته‌اند، به دوران پس از اسلام باز می‌گردد. در ابتدا تعداد آن‌ها 366 حلقه به تعداد روز‌های یک سال کبیسه بوده؛ تا در تمام طول سال آب شیرین کافی در دسترس باشد. هر چند به مرور زمان حدود 266 حلقه از این چاه‌ها پر شده و اکنون فقط 100 حلقه از آن‌ها باقی مانده‌اند؛ اما هنوز هم می‌توانند به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری قشم شما را به سمت خود بکشانند.

یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم که بدون دیدن آن نمی‌توان این جزیره حیرت‌انگیز را ترک کرد، غار نمک‌دان یا غار نمکی است. این غار با طول بیش از 6 کیلومتر، لقب طولانی ترین غار نمکی دنیا را به دوش می‌کشد. این غار در حقیقت مجموعه‌ای به هم پیوسته از چند غار است که در دل کوه نمکی به هم پیوسته‌اند. ورودی غار حوضچه آبی کوچکی قرار گرفته است که از آب‌راه‌های درون غار سرچشمه گرفته و به این حوضچه می‌ریزد. از آن‌جایی که نمک تشکیل‌دهنده این غار از نوع خوراکی است، در حین بازدید از قندیل‌های شگفت‌انگیز نمک چشیدن مقدار کمی از آن می‌تواند برایتان جالب باشد.

اگر در ماه‌های سرد سال و حد فاصل اسفند تا اوایل اردیبهشت به قشم سفر کنید، در زمان گشت‌و‌گذار در جزیره هنگام می‌توانید از منطقه حفاظت‌شده تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه عقابی نیز دیدن کنید. این لاک‌پشت‌ها یکی از دو نوع لاک‌پشت‌هایی هستند که سواحل ایران را برای تخم‌گذاری خود انتخاب می‌کنند. در هر نوبت بین 90 تا 150 تخم در هر چاله دیده می‌شود. فرصت دیدن این صحنه زیبا برای هر کسی پیش نمی‌آید. بنابراین سعی کنید تا این موضوع را حتما در برنامه سیاحت جاهای دیدنی قشم خود بگنجانید.

اگر به تاریخ علاقه دارید قلعه پرتغالی‌ها یکی از جاهایی است که در سفر به قشم می‌تواند برایتان جذاب باشد. این قلعه در قرن 15 میلادی و برای پشتیبانی از قلعه‌های هرمز و لارک توسط «آلفونسو آلبر کرک» بنا شده است. قلعه پرتغالی ها حدود 2000 متر مساحت داشته و در شمال جزیره قشم واقع شده است. امروزه درون قلعه به شکل موزه درآمده و توپ‌هایی مربوط به آن زمان را در قلعه قرار داده‌اند. در حفاری‌هایی که در سال 1387 پیرامون این قلعه انجام گرفت، به طور تصادفی تونلی مخفی متصل به شهر قشم کشف شد.

به دلیل نزدیکی جزیره قشم با کشورهای حاشیه خلیج فارس و بندر آزاد اعلام شدن آن و همچنین قیمت مناسب اجناس خرید و گشت‌و‌گذار در مراکز خرید قشم همیشه به عنوان یکی از جاذبه های این جزیره محسوب می‌شود. در گذشته تعداد مراکز خرید در جزیره قشم به پاساژ ستاره و بازار قدیم در قشم و چند مرکز خرید در درگهان محدود می‌شد. اما به دلیل استقبال زیاد مسافران به تدریج سر و کله مراکز خرید زیبا و با شکوهی مثل مرکز خرید سیتی سنتر در قشم و بازارهای مروارید، صدف و دریا در درگهان پیدا شد؛ که هر یک به تنهایی می‌توانند ساعت‌ها وقت‌تان را به خرید مشغول کند و با دست پر شما را به خانه برگرداند.

Don`t copy text!
WhatsApp chat